Društvo

Vakcinacija MMR-om porasla osam odsto

Broj vakcinisane djece MMR-om u Crnoj Gori za pola godine veći je osam odsto, pokazuju najnoviji podaci Instituta za javno zdravlje IJZ, pišu Dnevne novine.
Vakcinacija MMR-om porasla osam odsto
Ana Popović
Ana PopovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

U trenutku objavljivanja posljednjeg izvještaja o sprovedenim imunizacijama, u maju 2016. godine, obuhvat djece rođene 2014, pošto se MMR daje sa navršenih 12 mjeseci, bio je ostvaren svega 64 odsto.

Međutim, prema podacima iz integrisanog informacionog zdravstvenog sistema od maja do 13. novembra taj obuhvat porastao je za gotovo osam odsto i iznosi 71,96 procenata.

Kad je riječ o MMR vakcini, kojom se postiže zaštita djece od malih boginja, zauški i rubeole, prema riječima dr Senada Begića iz Instituta za javno zdravlje, u Crnoj Gori među roditeljima vlada trend odlaganja vakcinacije "dok dijete ne ojača".

TREND ODLAGANJA

"Takav porast obuhvata ukazuje na bitnu činjenicu da kod nas među roditeljima vlada trend odlaganja vakcinacije 'dok dijete ne ojača'.Prirodno je da se ljudi boje novoga i onoga o čemu ne znaju dovoljno te tako roditelji često iz straha, a opet želeći najbolje za svoje dijete, odlažu vakcinaciju i donose odluke koje su potencijalno opasne za njihovu djecu", kazao je Begić.

Da roditelji i dalje izbjegavaju MMR vakcinu potvrđuju i podaci iz Uprave za inspekcijske poslove koja je u 2016. godini podnijela 87 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka protiv roditelja koji su odbili vakcinaciju djece.

Roditelji, pojašnjava doktor Instituta za javno zdravlje, ne znaju da se odlaganjem vakcinacije produžava vrijeme tokom kojeg je dijete nezaštićeno, te da se povećava rizik da će se dijete zaraziti u periodu kada su posljedice i komplikacije bolesti protiv kojih MMR štiti potencijano najopasnije (posebno malih boginja). Davanje vakcine pomjera, kaže Begić, ka uzrastu u kome su neželjene reakcije nakon vakcinacije češće i ozbiljnijeg toka, jer se te reakcije obično najrjeđe srijeću i po svom toku su najblaže kada se vakcina daje u uzrastu predviđenim kalendarom imunizacija.

"Manji ili veći otpor vakcinama postoji svuda u svijetu, a osnovni razlog leži u činjenici da su vakcine žrtva sopstvenog uspjeha zaraze su nestale upotrebom vakcina, roditelji se nikada nisu susreli sa teškim i dramatičnim tokom zaraznih bolesti i ne doživljavaju ih kao realnu opasnost. Ono što roditelji vide su jedino posljedice vakcinacije: crvenilo, otok, bol, plač djeteta i slično", naglasio je Begić.

VISOK STEPEN ZAŠTiTE

On dodaje da je MMR vakcina kod nas u upotrebi već 23 godine.

"Njome se postiže zaštita od malih boginja (morbila), zaušaka i rubeole (crvenke). Opšta stručna ocjena je da MMR vakcina dovodi do visokog stepena zaštite i da su neželjene reakcije nakon nje takve da nikada i ni u kom slučaju ne dovode u upit korist od njene primjene", istakao je Begić.

Najčešće neželjene reakcije nakon upotrebe MMR vakcine su, kaže, kratkotrajne, prolazne i uključuju povišenu tjelesnu temperaturu, crvenilo, bolnu osjetljivost i otok na mjestu primjene.

"Nešto rjeđe, kod dva do pet odsto vakcinisanih, može se javiti osip u sklopu takozvane male vakcinalne bolesti koja liči na kožne promjene u toku malih boginja, modrica na mjestu primjena a nešto rjeđe i prolazni otok zglobova. Povremene reakcije (od 0,1 do 1 odsto vakcinisanih) su proliv ili povraćanje kao i znaci respiratorne infekcije", pojasnio je Begić.

Moguće su, dodaje, i izuzetno su rijetke alergijske reakcije na bilo koji sastojak vakcine tako da posebno teška alergijska reakcija takozvana anafilaksa može da se javi u prosjeku jednom na 500.000 do miliona datih doza što je višestruko rijeđe, od recimo, anafilakse nakon primjene antibiotika na primjer penicilina.

"Crna Gora je za razliku od zemalja okruženja dugo bila pošteđena epidemija zaraznih bolesti. To je, prije svega, posljedica visokih obuhvata vakcinama i visokog kolektivnog imuniteta iz prethodnih godina. Pad obuhvata stvorio bi uslove da nam se vrate davno zaboravljene zarazne bolesti i obaveza je cijele zajednice da adekvatnim sprovođenjem imunizacija zaštiti cjelokupno društvo, a posebno one najmlađe i najosjetljivije koji se zbog svog uzrasta ili određenih bolesti ne mogu vakcinisati i čija zaštita zavisi isključivo od kolektivnog imuniteta", zaključio je Begić.

PODNIJELI 87 PRIJAVA PROTIV RODITELJA

Zdravstveno-sanitarni inspektori Uprave za inspekcijske poslove u ovoj godini na osnovu obavještenja dobijenih od šest direktora domova zdravlja izvršili su inspekcijski nadzor i podnijeli 87 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka protiv 87 roditelja koji su odbili vakcinaciju djece.

“Zdravstvena inspekcija je dobila prijavu o odbijanju roditelja da njihovo dijete primi MMR vakcinaciju od domova zdravlja Podgorica, Herceg Novi, Bar, Bijelo Polje, Mojkovac, Plav i Ulcinj", precizirali su Dnevnim novinama iz Uprave.

Najviše prijava, dodaju, čak 38, primili su od Doma zdravlja Herceg Novi, zatim 30 od podgoričkog Doma zdravlja, 18 od barskog, šest od bjelopoljskog, pet od Doma zdravlja Plav i po jednu od domova zdravlja Mojkovac i Ulcinj.

"Zdravstveni inspektor je u skladu sa Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti izdao zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka. Postupanje po navedenom zahtjevu i izricanje novčane kazne je u daljoj nadležnosti sudije za prekršaje", kazali su iz Uprave za Dnevne novine i dodali da je s obzirom na dostavljeni broj prijava po opštinama, u odnosu na 2015. godinu, porastao broj roditelja koji odbijaju vakcinaciju svoje djece.

KAZNE OD 100 DO 2.000 EURA

Na osnovu Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti predviđena je kazna za roditelje koji ne vakcinišu djecu, koja se kreće od 100 do 2.000 eura.

71,96 odsto je procenat vakcinisane djece u Crnoj Gori od početka ove godine.

Dnevne novine

Portal Analitika