- Dio tih predloga činili su platformu prilikom pregovora predstavnika vlada naših zemalja i zadovoljni smo što smo kao reprezenti poslovne zajednice identifikovali i problematizovali mnoge izazove sa kojima se privrednici svakodnevno susrijeću - istakao je Saveljić.
Naglasio je da se najvažnija pokrenuta inicijativa tiče parcijalnog otklanjanja problema nedovoljne saobraćajne povezanosti kroz transport robe željeznicom do Luke Bar kao i intenzivniji rad na jačanju ekonomskih veza.
- Od posebnog značaja je pitanje izgradnje, odnosno revitalizacija, saobraċajne infrastrukture u dijelu drumskog, željezničkog i avio saobraćaja. Realizacija ovih zamisli rezultirala bi uspostavljanjem trajnijih poslovnih aranžmana koji uključuju čitav niz različitih privrednih subjekata koja svoju egzistenciju mogu ostvarivati kao nosioci ili učesnici repro – lanca stvorenog na tim vezama – dodao je on.
Da slične stavove prema navedenim pitanjima imaju i predstavnici kosovske poslovne zajednice potvrđuju i riječi predsjednika Privredne komore Kosova Safeta Grdžaliu da je neophodno što prije pronaći model za eliminisanje barijera na graničnim prelazima koje prouzrokuju dugo čekanje kamiona koji prevoze robu do i od Luke Bar.
- Ukoliko se ove barijere što prije ne otklone, najavljena japanska investicija u Luku Solun i dobra saobraćajna povezanost sa Lukom Drač preusmjeriće transport roba na te luke iako kosovski privrednici tradicionalno favorizuju prevoz preko barske Luke - zaključio je Grdžaliju.
Da je politička i kulturna saradnja na visokom nivou a nacionalni sklad nenarušen istakli su i ambasadori ove dvije zemlje.
- Od uspostavljanja diplomatskih odnosa, potpisano je čak 15 međudržavnih sporazuma, memoranduma i protokola o saradnji - rekao je ambasador Kosova u Crnoj Gori Skender Durmeši.
Ambasador Crne Gore na Kosovu Ferhat Dinoša naglasio je da Kosovo u Crnoj Gori ima pouzdanog partnera u procesima pristupanja EU, budući da smo spremni da pružimo pomoć posebno imajući u vidu da su crnogorski integracioni procesi u odmakloj fazi. Naglašeno je da uz intenzivnu saradnju ministarstava ekonomije dvije zemlje moguće definisati zajedničke projekte i privući ino-investitore.
Ekonomske i investicione potencijale dvije zemlje prezentovali su predstavnici komora, organizatora skupa.
Bilateralni razgovori preko šezdeset privrednika potvrdili su opravdanost organizacije ovog skupa, pa je dogovoreno da se uzvratna posjeta realizuje već u prvoj polovini naredne godine.
Među crnogorskim privrednicima bila je izvršna direktorka Plantaža Verica Maraš, kompanije koja je posredstvom kosovskog preduzeća Elkos već više od decenije prisutna na kosovskom tržištu.
- Učešće proizvoda Plantaža na ukupnom tržištu vina na Kosovu iznosi 40% i bilježi rast od 20 odsto - saopštila je Maraš.
Hilmija Franca, iz bjelopoljske kompanije Mesopromet, pronašao je u prištinskom preduzeću Delfin strateškog partnera sa kojim realizuje zajedničku investiciju u Crnoj Gori.
Očekuje se da bilateralni razgovori privrednika na ovom Forumu rezultiraju novim poslovnim aranžmanima kojima će se unaprijediti ekonomska saradnja dvije zemlje.
Crna Gora u razmjeni roba sa Kosovom ostvaruje suficit. Za devet mjeseci ove godine izvoz na to tržište je iznosio 13 miliona eura što je 5,6% od ukupnog crnogorskog izvoza.
Struktura robne razmijene pokazuje da je značajno viši stepen obrade proizvoda koji se izvoze na Kosovo, nego onih koji se odatle uvoze, što govori u prilog crnogorskoj ekonomiji. Ipak, spoljnotrgovinska razmjena je daleko ispod stvarnih mogućnosti i potreba privreda pa komore dvije zemlje tokom poslednjih godina intenzivno rade na uspostavljanju saradnje između kompanija.