Porodica anonimnog sagovornika Pobjede još nije saznala da je on HIV pozitivan. Ne želi da ih „opterećuje“, jer o ovoj infekciji „znaju taman onoliko koliko sam ja znao do dana kad sam se testirao“. Ističe da do sada nije pretrpio diskriminaciju, te da ne bi trpio ni pokušaj da bude doveden u poziciju „osobe drugog reda“ zato što je HIV pozitivan.
- Međutim, informacije koje dobijam od drugih inficiranih poražavajuće su i pokazuju da diskriminacija često potiče iz domova zdravlja, odakle najčešće „cure“ i informacije o osobama sa HIV-om. Zapanjujuće je da ovo dolazi od pojedinih medicinskih radnika koji bi, po logici stvari, trebalo prvi da stanu u našu zaštitu – ističe on.
Specijalista socijalne medicine u Savjetovalištu za HIV/AIDS pri IJZ dr Aleksandra Marjanović kaže za Pobjedu da po pitanju svijesti o diskriminaciji naše društvo još nije sazrelo, jer u većini slučajeva ne prepoznaje diskriminaciju i prava ugroženih.
- Mišljenja i stavovi koji su formirani o osjetljivim temama, ne samo o HIV-u, su ukorijenjeni i teško se mijenjaju. Jedino sprovođenjem sankcija možemo u početku osvijestiti građanstvo, koje poslije po sili prilika mijenja odnos - smatra ona.
Dr Marjanović kao najdrastičniji primjer koji se u posljednje vrijeme dogodio u našoj zemlji kada su u pitanju HIV osobe, navodi otkaz koji je samohrani roditelj dobio zato što je njegov poslodavac saznao da ima HIV infekciju.
- Poslodavac mu je rekao da mu daje otkaz jer je on „stalno“ na bolovanju iako je to daleko od istine. Prilikom uručivanja otkaza, čovjeku je prijećeno policijom i oduzimanjem djeteta jer „ima sidu“. Koliko imamo informacije, slučaj će završiti na sudu - kazala je dr Marjanović.
Više pročitajte u današnjem broju Pobjede