Kako su kazali, EuroSkills je međunarodno takmičenje u vještinama, koje se organizuje svake druge godine u jednoj od država članica asocijacije WorldSkills Europe i usmjereno je na učešće stotina talentovanih učenika odabranih putem nacionalnih takmičenja u svojim zemljama. Takmičari mogu imati od 18 do 25 godina u godini takmičenja i mogu se takmičiti samo jednom. Tokom EuroSkills takmičenja, okupljaju se međunarodni partneri iz svijeta ekonomije, Vladine institucije i obrazovne ustanove.
Centar navodi da je u maju 2014.godine, Crna Gora je postala 27. zemlja članica, čiji je nosilac aktivnosti Centar za stručno obrazovanje. Za prijem Crne Gore u WorldSkills Europe, glasale su sve zemlje članice. EuroSkills takmičenja su se do sada organizovala u Holandiji (2008), Portugalu (2010), Belgiji (2012) i Francuskoj (2014). Ciljevi organizovanja EuroSkills takmičenja su podizanje standarda u vještinama i promocija stručnog obrazovanja u Evropi, razvoj svijesti o važnosti znanja i stručnog obrazovanja za razvoj EU, kao i povezivanje privrede i obrazovanja, na čemu je najveći akcenat postojanja ove asocijacije.
''Crna Gora je jedina država iz regiona koja učestvuje na EuroSkills takmičenju, a nije članica Evropske unije. Svaka zemlja članica u organizacionom timu ima oficijelnog delegata, koji predstavlja zemlju na zvaničnim skupovima i sastancima; tehničkog delegata, koji učestvuje na sastancima organizacionog komiteta asocijacije i koji dobija i prosljeđuje svu potrebnu dokumentaciju vezanu za takmičenje; asistenta tehničkog delegata koji obavlja organizacione poslove tokom priprema i vrši koordinaciju rada sa ekspertima i takmičarima; tim lidera, koji je zadužen za takmičare, za svu potrebnu dokumentaciju, kao i za moralnu podršku i smještaj sa njima; u zavisnosti od disciplina u kojima zemlja odluči da se takmiči, biraju se eksperti i takmičari. Uslov za izbor su rezultati ostvareni na nacionalnim takmičenjima i odlično poznavanje engleskog jezika'', ističe se u saopštenju.
Kako iz Centra za stručno obrazovanje objašnjavaju, Crna Gora se takmiči u 5 disciplina, sa sljedećim predstavnicima:
1.Kuvarstvo: ekspert - Željko Knezović iz hotela „Regent“ iz Tivta, takmičar – Boris Đurković;
2.Restoraterstvo: ekspert - Boris Šemsedinović iz hotela „Regent“ iz Tivta, takmičar - Marko Nuculović;
3.Frizerske usluge: ekspert – Ana Keković iz Frizerske akademije „Zoran“, takmičar – Zorana Vukčević;
4.Mobilna robotika: ekspert – Janko Jovanović sa Mašinskog fakulteta Univerziteta Crne Gore, takmičari: Miloš Bubanja i Milan Vlahović;
5.Preduzetništvo: ekspert – Boban Melović sa Ekonomskog fakulteta Univerziteta Crne Gore, takmičari: Damjana Katnić i Bojan Pejović.
Oficijelni delegat Crne Gore u EuroSKills asocijaciji je Duško Rajković, direktor Centra za stručno obrazovanje, Tehnički delegat je Sandra Brkanović, Asistent tehničkog delegataje Srđan Obradović, a Tim lider je Dejan Stanić.
''Odabir takmičara i eksperata bio je na osnovu njihovog prethodnog uspjeha i rezultata. U toku priprema postojala je jaka motivacija, a sa druge strane i bojazan da li se može odgovoriti svim izazovima i velikoj konkurenciji među predstavnicima razvijenih evropskih zemalja.
Uložen je veliki trud eksperata i učenika i studenata, kao i zaposlenih u Centru za stručno obrazovanje kojima je zajednička želja da izmjere kvalitet crnogorskog obrazovnog sistema i Crnu Goru predstave u što boljem svjetlu na ovom prestižnom takmičenju'', zaključuje se u saopštenju.