“Nedavno smo dobili nagradu Unije poslodavaca za društveno odgovorni projekat. Kompanija Coca-Cola HBC Crna Gora nagrađena je za brigu o zajednici, u kategoriji preduzeća srednje veličine, za projekat“Pokret za radost” u sklopu kojeg smo stanovnicima 6 gradova poklonili 7 Coca-Cola aktivnih zona ili teretana na otvorenom. Pored ovoga, aktivni smo kad su u pitanju projekti značajni za razvoj mladih, kao i ekološke inicijative”, kazao je on.
ANALITIKA: Šta podrazumijevate pod terminom održivost i kako ona utiče na vaše politike?
TRIPKOVIĆ:Održivo poslovanje je termin o kojem se sve češće govori. Poslovanjem trošimo određene resurse – održivim poslovanjem nastojimo da vratimo okruženju dio onoga što smo uzeli. Održivo poslovanje nije vezano samo za zaštitu prirode kako se to često misli, već je dugoročno, strateško planiranje razvoja biznisa uporedo sa razvojem zajednica u kojim poslujemo.
Kad je kompanija Coca-Cola HBC, kojoj pripada Coca-Cola HBC Crna Gora, u pitanju, održivost je toliko važna odrednica da je cijelo naše poslovanje usklađeno sa tim. U praksi, to znači da vodimo računa o smanjenju negativnih uticaja na životnu sredinu, doprinosu zajednici kroz donacije i uvođenje najboljih standarda u saradnji sa dobavljačima i partnerima. Istovremeno, održivost shvatamo i kao ekonomsku odrednicu, jer su samo prosperitetne zajednice zdrava jezgra za poslovanje.
Zbog toga je za nas održivo poslovanje investiranje u bolju i sigurniju budućnost, ne samo kada govorimo o našem poslovanju, već i o budućnosti naših zaposlenih, životnoj sredini i cijeloj zajednici. U prethodnom periodu smanjili smo emisiju ugljen-dioksida, količinu utrošene vode po litru napitka i količinu ambalažnog materijala, a sve to uz povećanje proizvodnje i prodaje.
ANALITIKA: Postavili ste ambiciozne ciljeve za održivost do 2020. godine. Da li će biti izazovno ostvariti ih?
TRIPKOVIĆ:Novi ciljevi su nastavak prethodnih planova, u okviru kojih se kompanija obavezala da će smanjiti intenzitet potrošnje vode za 30 odsto i indirektnu emisiju ugljen-dioksida za 50 odsto.
Sada smo postavili vrlo ambiciozne, ali ostvarive ciljeve. Samo neki su da ćemo do 2020. godine koristiti 40 odsto energije iz obnovljivih i čistih izvora, reciklirati najmanje 40 odsto ukupne ambalaže na tržištu, smanjiti ambalažu za 25 odsto po litru proizvedenog napitka, uložiti najmanje 2 odsto svoje godišnje dobiti prije oporezivanja u zajednice.
Da li su ovi ciljevi izazovni – svakako da jesu. Istovremeno su potvrda da u narednih nekoliko godina planiramo da postignemo još značajnije uštede energije i umanjimo svoj uticaj na prirodu, što znači da svoj rast planiramo u skladu sa ulaganjem u zajednicu.
ANALITIKA: Šta bi bila jedna stvar koju ste vi kao kompanija uradili na polju održivosti a koja bi mogla biti kao primjer drugim kompanijama?
TRIPKOVIĆ: Novi ciljevi su jedna vrsta putokaza i za ostale subjekte u biznis sektoru. Ako govorimo o onome što smo do sada uradili, istakao bih da smo veoma rano prepoznali značaj održivog poslovanja i počeli da postavljamo temelje ovoj priči u svakoj zemlji gdje posluje Coca-Cola HBC. Primjera radi, nabavljamo rashladne uređaje sa minimalnom emisijom, distributivne procese kreiramo tako da ostvarujemo najmanju moguću emisiju i dobavljače biramo u skladu sa navedenim kriterijumima.
ANALITIKA: Iskorak u polju održivosti napravili ste i u Crnoj Gori.
TRIPKOVIĆ:Prošle godine Coca-Cola HBC Crna Gora organizovala je Dan održivog poslovanja. Okupili smo predstavnike države, biznis sektora, NVO sektora i međunarodne zajednice i još jednom pokrenuli ovu važnu temu u javnosti. Imamo razvijene politike društvene odgovornosti. Nedavno smo dobili nagradu Unije poslodavaca za društveno odgovorni projekat. Kompanija Coca-Cola HBC Crna Gora nagrađena je za brigu o zajednici, u kategoriji preduzeća srednje veličine, za projekat“Pokret za radost” u sklopu kojeg smo stanovnicima 6 gradova poklonili 7 Coca-Cola aktivnih zona ili teretana na otvorenom. Pored ovoga, aktivni smo kad su u pitanju projekti značajni za razvoj mladih, kao i ekološke inicijative.
ANALITIKA: Šta je najveća briga ili prijetnja ka kreiranju više održivog svijeta?
TRIPKOVIĆ:Mislim da je to izostanak šire slike u smislu svih koristi održivog poslovanja. Ukoliko gledamo samo iz finansijskog ugla, ulaganja u dostizanje održivih ciljeva nijesu mala. Potrebno je imati jasnu viziju željene budućnosti i ne dozvoliti da trenutna ulaganja posmatramo kao opterećenje za poslovanje, već kao ulaganje u dugoročnu održivost. Svako ulaganje u održivost na duge staze donosi velike vrijednosti, koje nadmašuju finansijske rezultate i druge pokazatelje, jer se tiču okruženja i kvaliteta života svih nas.
Stoga vjerujem da će koncept održivosti sve više dobijati na značaju i nadam se da će postati imperativ u poslovanju, kako bismo zajedno kreirali bolju budućnost za naredne generacije.