Senatori su ujedno pozdravili napredak u reformama koji je postigla Crna Gora. Rezolucija će biti proslijeđena na glasanje pred punim sastavom Senata, a senatorka Džin Šahin, članica odbora iz Demokratske partije, pozvala je Senat da što prije glasa o rezoluciji prije raspuštanja Kongresa. Predsjedavajući odbora, republikanac Bob Korker ocenio je da je proširenje NATO-a na Crnu Goru u interesu Sjedinjenih Država.
U rezoluciji se navodi sa da će prijem Crne Gore u NATO osnažiti Alijansu, ojačati stabilnost u Jugoistočnoj Evropi i promovisati interese Sjedinjenih Država i njihovih NATO saveznika.
Među strateškim razlozima za proširenje NATO-a, Senat navodi da se Sjedinjene Države i saveznici suočavaju sa stalnim prijetnjama po njihovu stabilnost i teritorijalni integritet, te da bi napad na Crnu Goru ili njena destabilizacija zbog, kako se ističe, spoljašnjeg podrivanja režima, ugrozili stabilnost Evrope i nacionalne bezbednosne interese Sjedinjenih Država.
„Crna Gora, s obzirom na to je uspostavila demokratsku vladu i iskazala spremnost da ispuni uslove za članstvo, uključujući i one neophodne za doprinos u odbrani svih NATO članica, u poziciji je da dalje unaprijedi principe Sjevernoatlantskog ugovora i da doprinese stabilnosti sjevrnoatlantskog područja, poručuje se u rezoluciji.
Uz podsjećanje da je Crna Gora sprovela teške reforme i preduzela korake da riješi probem korupcije, senatori ističu da Sjedinjene Države i druge članice NATO-a na bi trebalo da smatraju da je taj važan proces završen i da bi trebalo da nastave da zahtijevaju dodatne reforme.
Američki zakonodavci su u rezoluciji poručili su i da ni jedna zemlja koja nije članica NATO-a neće uticati na odluke o njegovom proširenju. Takođe su potvrdili da je članstvo Sjedinjenih Država u NATO-u i dalje ključni nacionalni bezbjednosni interes zemlje.
U rezoluciji se međutim navodi i da bi članice trebalo pravednije da dijele odgovornost i fnansijski teret odbrane demokratija u Evropi i Sjevernoj Americi, te da bi trebalo da nastave da se kreću ka ispunjavanju smjernica usvojenih na samitu u Velsu, 2014. godine, koje između ostalog nalažu da se na odbranu troši najmanje dva odsto bruto društvenog proizvoda, a 20 odsto odbrambenog budžeta na opremu, istraživanje i razvoj.
IZVOR: Glas Amerike