Ministri i visoki zvaničnici odgovorni za javnu administraciju u regionu razgovarali su i dogovorili se o daljim inicijativama za poboljšanje regionalne saradnje, kao i o novim modelima zajedničkog rada u okviru ReSPA, uz podršku Evropske komisije, koje će omogućiti djelotvornije pružanje javnih usluga.
"Regionalna saradnja nema alternativu, i ona značajno doprinosi prevladavanju nekih od nacionalnih izazova“, naglasila je Ratka Sekulović, direktorka ReSPA. "To je razlog zašto je uloga ReSPA izuzetno važna - ne samo u regionalnom već i u evropskom kontekstu - kao međuvladina organizacija koja podržava zemlje Zapadnog Balkana u reformi javne administracije, jednog od osjetljivih područja u procesu pristupanja EU, pored vladavine prava i ekonomskog upravljanja. Kroz grant Evropske komisije koj i ćemo realizovati tokom naredne dvije i po godine, pružićemo mnogo podrške zemljama u regionu u reformi javne administracije. Imajući u vidu sve izazove sa kojima se te zemlje suočavaju, mi ćemo os tati otvoreni za puno aktivnosti u budućnosti, a naš glavni cilj na kraju je da imamo kompetentnu, profesionalnu itransparentnu javnu upravu orijentisanu ka građanima“, naglasila je ona.
„Tokom posljednjih godina, ReSPA se bavila većinom preporuka Evropske komisije i jačanjem njihove djelotvornosti i vidljivosti“, rekao je Alberto Kosta iz Direktorata Evropske komisije za susjedstvo i pregovore o proširenju (DG NEAR).
„Vrijednost ReSPA je u ulozi koju ima u unapređenju regionalne saradnje, pomirenja i dobrosusjedskih odnosa. To su i temeljne vrijednosti Evropske unije i procesa proširenja. ReSPA je osnovana da bi unapređivala regionalnu saradnju po pitanjima vezanim za jedan od temeljnih stubova strategije proširenja: reformu javne administracije. Pogotovu u ovom periodu, koji je još uvijek pod uticajem ekonomske krize, dobro funkcionisanje javne administracije je preduslov za ekonomski rast i otvaranje radnih mjesta. ReSPA može direktno doprinijeti procesu evropskih integracija i pomoći u razvoju administrativnih kapaciteta za sprovođenje pravne regulative EU“, istakao je Kosta.
Ministri i visoki zvaničnici odgovorni za javnu administraciju u regionu usvojili su godišnji izvještaj ReSPA za period novembar 2015 – decembar 2016., kao i godišnji budžet za 2017. Na kraju sastanka, Željko Ožegović, državni sekretar Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave Republike Srbije, koji je predstavljao Srbiju kao Predsjedavajuću ReSPA 2016. godine, predao je predsjedavanje Albaniji, dajući zastavu ReSPA Mileni Harito, ministarki inovacija i javne administracije Republike Albanije.
„Ne predajemo samo zastavu već i odgovornost za ono što je ReSPA radila prethodnih godinu dana na jačanju naših javnih uprava i rad a naših državnih službenika - onih koji nose najveći dio tereta u procesu pridruživanja Evropskoj uniji“, kazao je Ožegović.
„S obzirom koliko je p roces pregovora s EU dug i složen, moramo imati dobre javne administratore da njime upravljaju. I potrebna nam je ReSPA kao regionalna institucija uključena u ovaj proces“, izjavila je Harito.
Dan poslije sastanka Upravnog odbora ReSPA na ministarskom nivou, održana je Regionalna konferencija na temu sprovođenja strategije za reformu javne administracije na Zapadnom Balkanu, u kojoj je učestovalo više od 50 predstavnika relevantnih vladinih institucija iz zemalja Zapadnog Balkana.
Naglasak konferencije je bio na različitim modelima sprovođenja strategija reformi javne uprave na Zapadnom Balkanu, kao i na spremnosti zemalja članica ReSPA za efikasno bavljenje ovim pitanjem. U svrhu podsticanja diskusije, stručnjaci ReSPA su za konferenciju pripremili Analizu procesa upravljanja strategijama reforme javne administracije u zemljama članicama ReSPA.