Abiznis

Skupština PKCG usvojila Program rada za narednu godinu

Skupština Privredne komore (PKCG), poslovne asocijacije koja predstavlja cijelu privredu i u čijem radu participira oko 600 kompanija, usvojila je Program rada za narednu godinu, finansijski plan i odluku o osnovici i stopi za obračun članskog doprinosa.
Skupština PKCG usvojila Program rada za narednu godinu
Portal AnalitikaIzvor

Skupština je novi četvorogodišnji mandat potpredsjednika PKCGe povjerila Ivanu Saveljiću.

Sjednicu je, kako se navodi u saopštenju objavljenom na sajtu PKCG, vodio predsjednik Skupštine Vojo Banović. U radu su, pored njenih članova, učestvovali predsjednik PKCG, Velimir Mijušković, potpredsjednici Ljiljana Filipović, Ivan Saveljić i Stanko Zloković, kao i generalni sekretar Pavle D. Radovanović.

PKCG će i u narednoj godini brojnim aktivnostima doprinositi unaprijeđenju poslovnog ambijenta zemlje, baštineći uspješno partnerstvo sa državom u ostvarivanju ekonomskog rasta i razvoja, te evroatlantskih integracija.

“Naredna godina biće i u znaku priprema za obilježavanje velikog jubileja – devet decenija postojanja PKCG, kuće koja je kroz dugu istoriju bila pokretač brojnih aktivnosti na fonu privrednog prosperiteta”, navodi se u saopštenju.

Na sjednicama organa PKCG razmatraće se aktuelna ekonomska kretanja i pitanja koja se tiču uslova poslovanja i unaprijeđenja poslovnog ambijenta, podsticanja konkurentnosti, intenziviranja međunarodnih odnosa, uz projekte, administrativne poslove, sudove pri Komori i odnose s javnošću.

“Nastaviće se tradicija održavanja godišnjeg sastanka privrednika sa predstavnicima Vlade, na kojem se razmatra predlog mjera za unaprijeđenje ekonomskog ambijenta i preporuka za ekonomsku politiku za predstojeći period, koji Komora priprema na osnovu sugestija i preporuka privrednika zasnovanih na poslovnoj praksi, navodi se između ostalog u Programu rada koji je predstavio Radovanović”, rekli su iz Komore.

Odbori udruženja PKCG biće fokusirani na analize privrednih kretanja i predlaganje mjera za unaprijeđivanje uslova rada i poslovanja, kontinuirano praćenje primjene propisa u oblasti privrednog sistema sa aspekta njihovog uticaja na pojedine djelove i privredu u cjelini, podnošenje inicijativa za donošenje novih i izmjene postojećih zakona i podzakonskih akata i ućešće u njihovoj izradi, kroz radne grupe i javne rasprave.

Odbori udruženja PKCG će se fokusirati i na uspostavljanje i razvoj saradnje sa domaćim i stranim partnerima kroz organizovanje poslovnih foruma i sajmova, praćenje i upoznavanje privrednika sa pravima i obavezama iz Programa pristupanja Crne Gore EU, kao i toka pristupnih pregovora po poglavljima, podsticanje preduzeća da intenziviraju uvođenje standarda posebno onih koji se primjenjuju u EU, učestvovanje na seminarima, okruglim stolovima, radionicama i savjetovanjima koji se odnose na unaprijeđenje poslovanja.

“Komora će i u narednom periodu učestvovati u postupku harmonizacije privrednog zakonodavstva sa pravnom tekovinom EU, u cilju zaštite interesa privrednih subjekata. Razmatraće, između ostalog, zakone o bankama, dobrovoljnom finansijskom restrukturiranju, javnim nabavkama, javno-privatnom partnerstvu i koncesijama, komunalnim djelatnostima, o opštoj bezbjednosti proizvoda, turizmu, upravljanju otpadom, uređenju tržišta poljoprivrednih proizvoda, zaštiti konkurencije i potrošača”, precizirali su iz PKCG.

Doprinos privrednom rastu i jačanju konkurentnosti u narednoj godini, PKCG će dati kroz kontinuirano učešće u izradi i realizaciji strategija i akcionih planova koje usvaja Vlada.

Fokus će biti i na praćenju sprovođenja ekonomske politike, analiziranju i predlaganju mjera za unaprijeđenje poslovnog ambijenta, izradi informacije o makroekonomskim kretanjima u privredi, analize poslovanja crnogorske privrede za proteklu godinu sa osvrtom na trendove u narednom periodu i drugom.

PKCG će i dalje, u neposrednoj komunikaciji sa organima državne uprave i lokalne samouprave, intenzivno raditi na otklanjanju biznis barijera, predlaganju mjera koje treba da doprinesu lakoći poslovanja i suzbijanju sive ekonomije.

PKCG će tokom naredne godine organizovati savjetovanja, okrugle stolove, radionice, seminare i konferencije kojim će doprinositi usklađivanju obrazovanja sa potrebama tržišta rada. U cilju promocije privrede, organizovaće učešće preduzeća na domaćim i međunarodnim sajmovima.

Na portalu Agroberza.me predviđeno je kreiranje baze registrovanih poljoprivrednih proizvođača. Aktivnosti u realizaciji projekta Dobro iz Crne Gore biće usmjerene na održavanje ostvarenog nivoa kvaliteta nosilaca kolektivnog žiga, a posebna pažnja biće posvećena uslugama.

“Realizacija projekta Excellent SME Montenegro u narednoj godini biće usmjerena na resertifikaciju nosilaca, povećanje broja sertifikovanih uspješnih malih i srednjih preduzeća, promociju, umrežavanje, edukaciju i obezbjeđivanje povoljnosti za uspješnije poslovanje”, kazali su iz Komore.

Prepoznatljiva je, kako se dodaje, uloga PKCG u procesu pridruživanja EU, gdje ima predstavnike u 27 poglavlja. Tokom naredne godine, očekuje se otvaranje novih pregovaračkih poglavlja, među kojima i Poglavlja 3 - Pravo osnivanja preduzeća i sloboda pružanja usluga, tako da će se značajne aktivnosti Privredne komore realizovati u smjeru ispunjavanja zadataka pretpristupnih pregovora u okviru te pregovaračke grupe.

“U okviru promocije Arbitražnog suda pri Komori, ona će organizovati okrugle stolove i seminare u cilju afirmacije rješavanja privrednih sporova putem arbitraže, posjete kompanijama, sastanke sa predstavnicima pravosudne i akademske zajednice, učestvovanje na međunarodnim seminarima, savjetovanjima i skupovima na ovu temu”, zaključuje se u saopštenju.

Portal Analitika