Abiznis

Do kraja godine uvođenje ''planinskog proizvoda''

Donošenjem novog zakona koji će biti utvrđen na Vladi do kraja godine otvoriće se mogućnosti za uvođenje novih oznaka poput „planinskog proizvoda“ ili „proizvod s moje farme“.
Do kraja godine uvođenje ''planinskog proizvoda''
Portal AnalitikaIzvor

Ove aktivnosti ukazuju da ulaskom u Evropsku uniju crnogorska poljoprivreda neće izgubiti svoju specifičnost, niti će se ugasiti tradiconalan način proizvodnje. Naprotiv, EU insistira na promociji specifičnosti i crnogorski proizvođači treba da iskoriste šanse – kaže za Pobjedu generalna direktorica Direktorata za poljoprivredu Danijela Stolica i pregovarač za poglavlje 11 – Poljoprivreda i ruralni razvoj koje je otvoreno prošle sedmice u Briselu

Evropska unija je, kako ističe, odavno prepoznala značaj uvođenja šema kvaliteta za unapređenje konkurentnosti poljoprivredne proizvodnje. Imamo veliki broj zaštićenih proizvoda u svim državama članicama, a po broju se izdvajaju Italija i Francuska. Za nas je važno da zaštitimo što veći broj proizvoda nekom od oznaka, jer će na taj način naši proizvodi biti prepoznatljivi na EU tržištu, a ujedno imati i veću vrijednost na domaćem – kaže naša sagovornica. Ona dodaje da se Crna Gora već sad može pohvaliti da je ova oblast u velikoj mjeri usaglašena s evropskom pravnom tekovinom.

Modernizacija

Od naredne godine Crnoj Gori biće dostupna i sredstva kroz IPARD program, kojima će se podržavati investicije u modernizaciju poljoprivrednih gazdinstava, ulaganje u prerađivački sektor, ruralni turizam i druge vrste ekonomskih aktivnosti koje treba da doprinesu podizanju standarda života u ruralnim područjima – ističe Stolica. Ona kaže da je jedan od osnovnih preduslova za efikasno korišćenje raspoloživih sredstava formiranje kooperativa i proizvođačkih organizacija. Važno je da naši poljoprivrednici to na vrijeme shvate i aktivno rade na udruživanju.

Nove mogućnosti

Govoreći o značaju ovog poglavlja, Stolica kaže da je poglavlje - Poljoprivreda i ruralni razvoj jedno od najkompleksnijih u procesu pristupanja Evropskoj uniji. Značaj ovog poglavlja ogleda se, upravo, u benefitima koje će imati crnogorski poljoprivredni proizvođači i uopšte sektor poljoprivrede, članstvom Crne Gore u EU. U pretpristupnom periodu crnogorska poljoprivreda prilagođava se zahtjevima Zajedničke poljoprivredne politike EU. Tokom procesa pregovora nastavićemo da usvajamo i primjenjujemo evropske standarde i procedure. Cilj prilagođavanja EU pravilima u oblasti poljoprivrede, nije samo puko ispunjavanje obaveza iz pristupanja, već je to istovremeno i način da poljoprivredni proizvođači postanu konkuretniji, odnosnoda proizvode kvalitetnije proizvode i snižavaju troškove proizvodnje, kako bi opstali na velikom tržištu – ističe ona. Stolica dodaje da se sprovođenjem ove politike otvaraju nove mogućnosti za naše poljoprivredne proizvođače. (Pobjeda)

Portal Analitika