Abiznis

MARKOVIĆ: Ispunjavanje obaveza prema državi prva, a ne posljednja dužnost (VIDEO)

Ako budemo morali, ukupnu poresku i finansijsku disciplinu obezbjeđivaćemo pojačanim inspekcijskim nadzorom i beskompromisnim sankcionisanjem kršenja zakona. I mi iz Vlade, i vi iz privrede nedvosmisleno moramo uspostaviti praksu da je ispunjavanje obaveza prema državi prva, a ne posljednja dužnost. Ovdje mislim i na učestalo plansko izazivanje finansijske insolventnosti i stečaja, da bi se izigrala država i poslovni partneri, a paralelno sa tim otvaranje novih firmi i nastavak poslovanja. Takva negativna praksa mora biti prekinuta, jer ona devastira zdravo tkivo ekonomije. Između vas koji stvarate novu vrijednost i nas iz administracije koji vodimo ekonomsku politiku ne smije biti prostora za devastaciju države i privrede. Pored strukturnih reformi sa fiskalnim uticajem, dalje jačanje vladavine prava i sigurnost izvršavanja ugovora u privredi biće imperativ ove Vlade, izjavio je premijer Duško Marković na sastanku sa privrednicima u Privrednoj komori Crne Gore (PKCG).
MARKOVIĆ: Ispunjavanje obaveza prema državi prva, a ne posljednja dužnost (VIDEO)
Portal AnalitikaIzvor

Ističući da će problemi privrednika biti posebna inspiracija za Vladu i njega lično, Marković je ocijenio da je godina na izmaku jedna od najtežih od sticanja nezavisnosti.

-Ovu godinu karakteriše nepovoljan unutrašnji i spoljni ambijent. Prethodna Vlada je počela realizaciju infrastrukturnih projekata- gradnju prve dionice autoputa Bar- Boljare, istraživanje nafte i gasa u podmorju, drugog bloka termoelektrane Pljevlja,  nastavak gradnje podmorskog kabla i projekti u oblasti turizma. Efekti napretka koji je Crna Gora ostvarila nakon nezavisnosti nijesu dovoljno vidljivi građanima i privrednicima. Potrebne su nam godišnje stope rasta od četiri do pet odsto kako bismo nadoonadili zaostatak za državama EU- rekao je Marković, najavljujući osnivanje Savjeta za konkurentnost.

Komentarišući plan fiskalne konsolidacije koji je Vlada usvojila zajedno sa predlogom budžeta za narednu godinu, premijer je naveo da je bilo razmišljanja da teret štednje podnesu svi zaposleni i privreda.

- Nijesmo se odlučili na taj korak, niti smo povećali poreske stope. Vidim u zadnjih par dana oštre reakcije na plan konsolidacije, ali one nemaju realnu argumentaciju. Neophodni su nam strani investitori. Razgovaram sa najvećim stranim investitorima kako bi otklonili prepreke za realizaciju ulaganja, na njihovu inicjativu. Želim da čujem i vaše ideje. Vrata mog kabineta su otvorena za vas- poručio je Marković privrednicima.

dusko-markovic-privredna

Marković je naglasio da  ne želi da zaobiđe činjenicu koja direktno ili indirektno svakako utiče na biznis, a tiče se političkog ambijenta u državi koji je opterećen bojkotom rada u parlamentu od strane opozicionih stranaka.

-Logično je da se taj ambijent preliva i na vaš biznis. Svjesni smo toga i već više puta smo upućivali jasnu poruku da smo spremni na dijalog sa opozicijom u cilju prevazilaženja problema i njihovog povratka u parlament. Činim to i danas sa ovoga mjesta. Istovremeno veoma jasno saopštavam da se nećemo iscrpljivati u slanju tih poruka. Mi imamo obavezu da svakodnevno predano radimo na ispunjavanju naših ključnih ciljeva – punopravnom članstvu u NATO, pregovaračkom procesu o pridruživanju EU i donošenju strateških ekonomskih odluka”, naglasio je Marković.

Kako je dodao, Vlada je posvećena svom prioritetnom zadatku- unapređenju životnog standarda građana i stvaranju uslova za zapošljavanje mladih.

Predsjednik PKCG Velimir Mijušković istakao je da se na polju unapređenja poslovnog ambijenta mnogo toga uradilo, ali da se određenim sistemskim elementima  nije moglo prići na adekvatan način.

-Nerijetko potreba za hitrim ispunjavanjem zahtjeva vezanih za pristupanje EU dovodila je u pitanje kvalitet, odnosno primjenjivost donesenih propisa Čini se da su pojedini resori u Vladi bili posvećeni kvantitetu, ne vodeći raluna o posljedicama koje loši propisi mogu izazvati u primjeni. Upravo brzina činila je da izostaju organizovane i sadržajne stručne rasprave, a upoznavanje sa novim propisima svodilo se na netransparentnu objavu. Takvi materijali upućivani su parlamentu na usvajanje. Tekstovi mnogih akata koje je utvrdila Vlada i uputila parlamentu, amandmanskim i drugim intervencijama, mijenjani su do nivoa neprepoznatljivosti. Zakonodavac je u brojnim rješenjima, zarad prikupljanja političkih poena, zanemarivao pogubne posljedice usvajanja takvih propisa, kako za privredu, tako i za društvo u cjelini. Nijesu rijetke bile slične pojave i u samoj Vladi, koja je imala težak period u funkcionisanju, posebno posljednje dvije godine- naglasio je Mijušković, konstatujući da donošenje propisa na način koji ne prati valjana stručna rasprava i prilagođavanje potrebama privrede ih čini lošim i neprimjenljivim.

-Najnoviji slučaj je primjena metodologije za utvrđivanje regulatorno dozvoljenog prihoda i cijena za korišćenje distributivnog sistema električne energije, o kojoj ćemo sjutra u Komori raspravljati sa namjerom da amortizujemo udar koji čeka skoro 2.500 privrednih društava. Strahujem da nijesmo dovoljno svijesni koliko će primjena ove metodologije, ako se desi, imati negativnih multiplikativnih efekata, ne samo ekonomske već i socijalne prirode- rekao je Mijušković.

S.G.

Foto: gov.me

Portal Analitika