On je na građanskom satu koji organizuje Centar za demokratsku tranziciju kazao da Crna Gora ulazi u NATO zbog sistema kolektivne bezbjednosti.
Komentarišući rezultate CEDEM-a, Bošković je kazao da je zadovoljan što podrška članstvu nakon svih dešavanja tokom izbornog dana i poslije, ne opada nego raste, kao i da ima 20 odsto neopredijeljenih.
“Ako bi se krenulo u priču o referendumu, mislim da bi to škodilo društvu, opteretilo ga i povećalo strasti. O odluci za članstvu u NATO treba da se glasa u parlamentu. I sami izbori dovode do porasta tenzija, a kamoli ovo pitanje”, kazao je Bošković.
Upitan da li ovakav parlament u kojem nema opozicije može da donese takvu odluku, Bošković je rekao da je Skupština legitimna sve dok ima kvorum.
“Kada bude donošena odluka o tome, mislim da će parlament imati veći broj poslanika. Izbori su od svih medjunarodnih organizacija ocijenjeni kao i najbolji u modernoj crnogorskoj istoriji. Legitimitet je zagarantovan. A neko je nezadovoljan rezultatom, odlučio da bojkotuje rad, što je dio političke igre i previranja. Nadam se da će taj parlament u dogledno vrijeme biti u puno sastavu”.
Bošković je precizirao da Crna Gora ulazi u NATO zbog sistema kolektivne zaštite.
“Moramo biti otvoreni za integracije. Ako hoćemo u Alijansu, moramo da se ponašamo po tim pravilama. Parlament može da odluči o tome da li će crnogorske snage biti upotrebljene na destinacijama van naše zemlje. Ako hoćemo da računamo na pomoć, ne moraju biti samo ratna dešavanja mogu biti neke vanredne situacije, moramo i mi da damo pomoć. Ne vidim ništa sporno u tome” , naveo je ministar govoreći o izmjenama Zakona o upotrebi jedinica Vojske Crne Gore u međunarodnim snagama koje su dio usklađivanja sa NATO.
Komentarišući ratifikaciju Protokola o pristupanju Crne Gore Alijansi, Bošković je kazao da taj proces ide brže od očekivanog.
“Dosada je ratifikovalo oko dvadeset članica, novih pet-šest zemalja će to uraditi u januaru, a ostale do marta. U Senatu SAD postoji ogromna većina za ratifikaciju, veća nego u nekim evropskim zemljama koje su ratifikovale”, kazao je Bošković.
On je dodao je naša Vojska brojčano mala, u odnosu na druge snage u regionu, a kamoli u svijetu.
“Vojska je prošla sve inspekcije od NATO struktura, zadovoljila standarde da bi naša zemlja mogla da udje u evroatlanstsku priču. Vojska Crne Gore je sposobna i spremna na sve zadatke. U 2017. je planirana izrada novog zakona o vojsci”, rekao je Bošković.
Govoreći o pokušaju terorističkog napada na dan izbora, Bošković je kazao da je naše država napredovala najviše u regionu.
“Crna Gora ima jake institucije koje su to pokazale i u toku kampanje, izbornog dana i nakon toga. Očekujem da će se to pitanje riješiti kroz institucije sistema”, rekao je Bošković. (Portal RTCG)