Na potjernici za tuniskim državljaninom osumnjičenom za napad na božićnom vaširu u Berlinu navodi se da je naoružan i opasan. U evropskoj potjernici, izdatoj na zahtjev Njemačke, piše da je napadač koristio šest imena i tri državljanstva.
Za ime Anis Amri je vezano tunisko državljanstvo. On je, međutim, koristio više varijacija svog imena, kao i egipatsko i libansko državljanstvo. Nemačke vlasti navode da su u julu odbile njegov zahtjev za azil.
Njemačke vlasti ponudile su nagradu u iznosu do 100.000 eura za informaciju koja bi dovela do hapšenja Amrija. Državni javni tužilac je u opisu naveo da je 24-godišnji Amri prosječne visine i težine, ima crnu kosu i braon oči.
U saopštenju se navodi da bi osumnjičeni mogao da bude naoružan i opasan, a građani se pozivaju da odmah pozovu policiju ukoliko ga bilo gdje vide.
De Mezijer je rekao da se za osumnjičenim traga u Njemačkoj i cijeloj šangenskoj zoni, mada nije iznio detalje o osumnjičenim. On nije htio da potvrdi ili negira navode u njemačkim medijima da su u kamionu kojim je izveden napad pronađeni dokumenti državljanina Tunisa. "Imamo novog osumnjičenog kojeg lovimo. Moram da kažem da osumnjičeni nije nužno i izvršitelj. Istraga se nastavlja u svim smjerovima. Svi putevi su zatvoreni i on je od ponoći na listi traženih osoba", rekao je njemački ministar unutrašnjih poslova Tomas de Mazijer.
Mediji prenose da je osumnjičeni bio član džihadističke grupe u kojoj je važnu funkciju imao i srpski državljanin Boban S. koji je u novembru uhapšen u sklopu akcije protiv glavnih pomagača Islamske države u Njemačkoj.
"Napadač je u bijegu. Njemačka policija spremna je za svaki scenario. Motrimo i na fudbalsku utakmicu Bundeslige. Ali ne želimo da donosimo preuranjene zaključke", rekao je Tomas Bauman, portparol minhenske policije.
Evropska Komisija je zbog napada u Berlinu zatražila povećanu kontrolu novca i plemenitih metala na granicama. Na taj način žele da otežaju finansiranje terorista u Evropi.
"Zahvaljujući novim pravilima koja smo zatražili, bankovni računi osumnjičenih i onih koji pripremaju terorističke napade u zemljama članicama biće zamrznuti u roku od 48 sati. To je veliki korak prema efikasnoj saradnji", kaže Vera Jourova, povjerenica Evropske komisije za pravosuđe.
Mnogi strahuju da bi izbjeglice u Njemačkoj mogle postati meta onih željnih osvete.
"Ljudima čija zemlja prolazi kroz rat treba dati sigurno utočište. Ipak, među njima je stiglo nekoliko zlih umova i zbog toga žalimo. Nadamo se da će se Njemačka pobrinuti za to, ali ne na štetu izbjeglica", kaže holandski turista u Njemačkoj.
Ipak, mnogi razumiju da je ovo čin pojedinca. Tako su ispred memorijalne crkve u Berlinu, Njemci i izbjeglice zajedno pjevali protiv nasilja.
Izvor: N1
Foto: Reuters