
- Vidjećemo veliki udar, negdje. Ako internet padne, isto će da se desi i finansijskim tržištima - kaže Karder.
On je za Biznis insajder rekao da se znaci velikog gašenja neta vide tokom cijele godine, kada su kriminalci, figurativno rečeno, "testirali đulad bacajući ih u okean".
- Vidjeli smo ogroman DDoS napad prije nekoliko mjeseci, koji je oborio sisteme poput Tvitera i Spotifaja na nekoliko sati. To su samo bili testovi. Ako ste dokazali da možete da oborite ogromne sajtove i veliki dio američkog interneta na nekoliko sati, 24-časovno isključenje je laka stvar za vas - rekao je Karder.
On je predvidio i da će lažne vijesti hakeri koristiti za targetiranje velikih medijskih kuća poput CNN-a i Fox-a.
- Moć uticaja se pomijera sa velikih medijskih kuća, a oni će na izazov lažnih vijesti odgovoriti nekom vrstom kontrole koja će vjerovatno otići predaleko. Mislim da će se hakeri, u ime zaštite slobode govora, osvetiti obaranjem velikih medijskih sajtova.
Australijski direktor Sajmon Houv je takođe predvidio da će jedna vrsta malvera (malicioznog softvera) širiti našim mobilnim telefonima - to je rensomver, softver koji vam blokira pristup cijelom komjuterskom sistemu dok mu ne uplatite novac.
- Napadači će ciljati konzumente, i to njihovim ličnim podacima - bankarskim šiframa, osjetljivim fotografijama, ili će prosto prijetiti da vam obrišu sve fotografije ako ne platite određenu sumu. Koristiće tokene za širenje ovog softvera, a pošto je mnogo "Eplovih" uređaja međusobno povezanih, on će se brzo širiti.
Business Insider