
Budžetom za narednu godinu se, kako se navodi u saopštenju saudijske vlade, predviđaju rashodi od 890 milijardi rijala (237 milijardi dolara) i prihodi od 692 milijarde rijala (184 milijarde dolara), prenosi agencija Frans pres.
Njujorška agencija "Blumberg" je, pozivajući se na neimenovane izvore, prenijela i da Saudijska Arabija razmatra emisiju islamskih obveznica, poznatijih kao "sukuk" obveznice, u prvom kvartalu 2017. godine sa različitim rokovima dospijeća.
Saudijska Arabija je na oktobarskoj aukciji obveznica prikupila 17,5 milijardi dolara, što je okarakterisano kao najveća ikada prodaja državnih zapisa u jednoj od zemalja u razvoju.
Zvanični Rijad se sve više okreće tržištima duga kako bi popunio budžetski deficit, koji će prema procjenama Međunarodnog monetarnog fonda, dostići 13 odsto BDP-a ove godine, da bi naredne godine pao ispod 10 odsto.
Sunovrat cijena nafte je uticao na to da Saudijska Arabija zabilježi jedan od najvećih budžetskih deficita među državama u razvoju.
Najveći svjetski izvoznik nafte je zamrznuo velike građevinske projekte, smanjio plate ministrima u vladi i zamrznuo primanja u javnom sektoru u svjetlu prošlogodišnjeg rekordnog deficita, koji je dostigao 97 milijardi dolara (93 milijarde eura).
Cijene nafte, koje su bile iznad 100 dolara po barelu u 2014, potonule su ispod 40 dolara početkom 2016, ali su se krajem godine oporavile, i danas se naftom trguje na nivou od blizu 55 dolara za barel.
Sunovrat "crnog zlata" natjerao je Rijad da intenzivira napore u pogledu ekonomskih reformi, koje vodi sin kralja Salmana, princ prestolonasljednik Mohamed bin Salman (31).
Princ je u aprilu ove godine objavio program "Vision 2030" za diverzifikaciju ekonomije zavisne od nafte, podsjeća francuska agencija.
Foto: Getty images