Astronomi su u dva navrata primijetili neobično ponašanje njene svjetlosti - 2011. i 2013. godine, a na naslovne strane je dospjela u septembru prošle godine, kada je tim astronoma koje je predvodila dr Tabeta Bojadžijan sa Univerziteta Jejl saopštio da je drastično izgubila sjaj tokom prethodnih nekoliko godina.
Ovo smanjenje sjaja bilo je suviše značajno, pa su naučnici uskoro počeli da ukazuju na njegova alternativna obrazloženja.
Jedno od njih bilo je možda riječ o planeti ili porodici kometa koja je eksplodirala i tako izazvala pojavu velikog oblaka prašine koji blokira svjetlost zvijezde.
Drugo objašnjenje bilo je da je u tom periodu pored zvijezde prolazio niz ogromnih objekata nepravilnog oblika djelimično blokirajući prolazak svjetlosti. Naučnike je na taj zaključak navela činjenica da su se najneobičnije fluktuacije sastojale od desetina neravnomjernih, neprirodnih padova intenziteta svjetlosti tokom perioda od 100 dana.
- Nikad nismo vidjeli takvu zvijezdu. Bilo je vrlo čudno. Mislili smo da s podacima nešto nije u redu, ali se ispostavilo da su mjerenja obavljena kako treba - rekla je Bojadžijan, koja je prva primijetila neuobičajene signale.
Ovaj put naučnici pretpostavljaju da fluktuacije svjetlosti uzrokuje sama materija unutar zvijezde, koja prelazi iz jedne faze u drugu.
- Jedna od najvažnijih stvari je periodičnost. Mali i veliki događaji u zvijezdi ne dešavaju se u redovnim vremenskim intervalima, što je glavna misterija u vezi sa krivuljom njene svjetlosti - dodaje ona.
Izrada matematičkih modela pokazala je postojanje „statističkih lavina“ obrazaca karakterističnih za periode zatamnjenja svjetlosti zvijezde. Događaju se manje i veće lavine, koje su možda vezane za samu zvijezdu. Pretpostavlja se da se nalazi na prelazu u narednu fazu, u kojoj bi njena materija prešla iz jednog agregatnog stanja u drugo - na primjer iz tečnog u gasovito stanje, ili iz gasovitog stanja u plazmu. Ipak, još nije jasno o kakvoj materiji je riječ.
Izvor i foto: B92/Daily Mail