"Imamo budžet i set zakona koji će doprinijeti fiskalnoj održivosti. Mislimo da će ovaj set zakona doprinijeti održavanju konkurentnosti ekonomije i očuvanju poreske baze. Mislim da se vladine mjere ne odražavaju na standard stanovništva. CBCG će dati puni doprinos vladinim mjerama u oblastima za koje smo nadležni", kazao je Žugić.
Stav zvaničnika MMF-a, Svjetske banke i Evropske komisije je, prema njegovim riječima, da su vladine mjere na njihovom kursu očekivanja, "s tim što oni misle da su blage".
-Ja mislim da su relativno blage. Mi smo u preporukama Vladi naveli da se socijalna potrošnja mora usmjeriti prema licima u stvarnom stanju socijalne potrebe. Ako kreiramo neodrživu javnu potrošnju, onda ćemo imati problema i sa stečenim pravima. Značajna je ušteda od 126,9 miliona eura, naročito ako se taj trend nastavi i u narednim godinama- istakao je guverner.
Žugić je rekao da CBCG daje punu podršku zakonu o reprogramu dugoročnih obaveza.
-To će riješiti likvidnost realne ekonomije, a blokirana lica će moći da urednije servisiraju obaveze. Očekujem i da se ostvari rast javnih prihoda, kao i da se osnaže sve prihodne institucije- naglasio je Žugić.
On je dodao da nema zahtjeva za osnivanje novih banaka, napominjući da će CBCG nastojati da bankama omogući prostor za nove kreditne aktivnosti.
-Ove godine je izostao pozitivan efekat gradnje autoputa na BDP. Ovaj pozitivan efekat će se preliti na iduću godinu, na osnovu čega je CBCG projektovala rast od četiri odsto- precizirao je Žugić.
S.G.