Društvo

Šehović: Radićemo na unapređenju kvaliteta nastave i uslova života prosvjetnih radnika

Kroz Program energetske efikasnosti u javnim zgradama, u rekonstrukciju obrazovno-vaspitnih ustanova do sada je uloženo oko 19 miliona eura. Značaj ulaganja u obrazovnu insfrastrukturu je jedan od prioriteta, zaključeno je tokom posjete, ministra prosvjete Damira Šehovića i ministarke ekonomije Dragice Sekulić, školama u kojima je realizovan Program energetske efikasnosti.
Šehović: Radićemo na unapređenju kvaliteta nastave i uslova života prosvjetnih radnika
Portal AnalitikaIzvor

Oni su danas obišli JU Srednju stručnu školu "Inž. Marko Radević", JU Srednju stručnu školu "Spasoje Raspopović" i JU Srednju elektrotehničku školu "Vaso Aligrudić".

Nakon obilaska škola ministarka Sekulić je rekla da je Program energetske efikasnosti u javnim zgradama finansiran iz kredita KfW njemačke razvojne banke i da je u prvoj fazi projekta rekonstruisano 20 objekata za čiju obnovu je utrošeno oko 13.5 miliona eura. Ona je podsjetila da su osim škola koje su danas imali priliku da obiđu, u okviru ovog projekta rekonstruisane i JU OŠ “Milorad Musa Burzan”, Podgorica JU OŠ “Njegoš” , Cetinje JU OŠ “Bedri Elezaga”,  Ulcinj, Gimnazija i vrtić u Danilovgradu, kao i JU OŠ “Božidar Vuković Podgoričanin”, POdgorica i najavila da će se sljedeće godine rekonstruisati JU Gimnazija “Slobodan Škerović” i resursni centri na Zabjelu, Podgorica. 

Ministarka Sekulić je rekla da su u objektima izvedene standardne mjere energetske efikasnosti poput zamjena fasade, bravarije, sistema grijanja i rasvjete i izrazila nadu da su učenici i nastavno osoblje prednosti ovog programa osjetili već ove zime. 

Ministar Šehović je rekao da je u ove tri škole u okviru projekta uloženo oko million eura, dok je u okviru istog projekta u toku 2016. godine u obrazovno- vaspitne ustanova uloženo preko pet miliona eura. On je naglasio da se nastavak projekta očekuje i u 2017. godini i da je ovo je dobar model unapređenja uslova u obrzvno-vaspitnim ustanovama. 

Šehović je podsjetio da projekat odpočeo 2012. godine i da je ovo samo jedan od načina na koji Vlada Crne Gore doprinosi poboljšanju kvaliteta uslova rada i nastavno-obrazovnog procesa. 

“Osim toga, radićemo i na unapređenju kvaliteta nastave i uslova života prosvjetnih radnika, što su ujedno i prioriteti Ministarstva prosvjete”, kazao je Šehović. 

Asistenti u nastavi biće isplaćni do kraja godine za volonterski rad

Šehović je nakon obilaska obrazovno–vaspitnih ustanova u Podgorici predstavnicima medija izjavio da se Ministarstvo prosvjete pitanjem asistenata u nastavi kao tehničke podrške za djecu sa posebnim obrazovnim potrebama bavi već duže vrijeme.

''Djeci koja su imala pravo na tehničku podršku u vidu asistenta u nastavi ovu ova podrška je obezbijeđena od početka školske 2016/2017. godine. Asistenti u nastavi nijesu mogli biti plaćeni od početka školske godine zbog primjene Zakona o finansiranju političkih partija. “Mi smo se obratili resornom ministarstvu, ali s obzirom na to da je kraj godine i da nema vremena da se ovo pitanje riješi, u saradnji sa drugim institucijama Ministarstvo prosvjete je odlučilo da do kraja godine iz sopstvenih sredstava isplati asistente u nastavi koji su ispoljili humanost i potrebe djece stavili iznad svega i prihvativši da na volonterskoj osnovi rade sa njima”, kazao je Šehović.

Šehović je naglasio da je u odavno u Ministarstvu donijeta odluka da se tokom 2017. godine pokrene izmjena zakona kako bi se poboljšao i unaprijedio status asistenata u nastavi i ovo pitanje trajno riješilo. 

“Cilj nam je da pronađemo održivo rješenje kojim će se poštovati najbolji interes djeteta, sistema i neposrednih izvršilaca”, rekao je Šehović i dodao da je Ministarstvo otvoreno za sve sugestije kada je riječ o ovoj temi. 

Portal Analitika