“Povodom vijesti sa naslovom „Ako uočite ovo lice obratite se policiji“, koja je obavljena dana 28. decembra 2016. godine u 12:04 na vašem portalu, Agenciji za elektronske je dostavljeno reagovanje NVO „Građanska alijansa“ iz Podgorice (u prilogu). Oni podsjećaju na nečelo propisano Kodeksom novinara koje glasi: „Rasu, vjeru, nacionalnost, seksualnu orijentaciju i porodični status čovjeka, novinar će pomenuti samo ako je to neophodno za informaciju.“ Pored toga smatraju da se predmetnim tekstom „doprinosi stigmatizaciji“ Roma u Crnoj Gori i pozivaju Agenciju da reaguje u okviru svoje nadležnosti.
S tim u vezi, Agecija za elektronske medije ukazuje na obaveze koje Zakon o elektronskim medijima propisuje za elektronske publikacije. Zakonom o elektronskim medijima, u članu 8, elektronske publikacije definisane su kao „urednički oblikovane internet stranice i/ili portali koji sadrže elektronske verzije štampanih medija i/ili informacije iz medija na način da su dostupni širokoj javnosti bez obzira na njihov opseg“.
Pored toga, članom 125 Zakona o elektronskim medijima je propisano da se na pravo na ispravku i odgovor u elektronskim publikacijama, kao i obaveze u odnosu na njihove sadržaje primjenjuju odredbe čl. 46, 47, 48 i člana 55 st. 1 i 2 ovog zakona.
To znači da se pravo na ispravku i odgovor na objavljenu informaciju u okviru elektronskih publikacija ostvaruje u skladu sa Zakonom o medijima.
Pored toga, na elektronske publikacije se odnose i sljedeće obaveze (čl. 48 i čl. 55 st. 1 i 2 Zakona o elektronskim medijima):
-
zabranjeno je objavljivanje elektronskih publikacija koje ugrožavaju ustavni poredak i nacionalnu bezbjednost.
-
elektronskim publikacijama se ne smije podsticati, omogućavati podsticanje ili širiti mržnja ili diskriminacija po osnovu rase, etničke pripadnosti, boje kože, pola, jezika, vjere, političkog ili drugog uvjerenja, nacionalnog ili socijalnog porijekla, imovnog stanja, članstva u sindikatu, obrazovanja, društvenog položaja, bračnog ili porodičnog statusa, starosne dobi, zdravstvenog stanja, invaliditeta, genetskog nasljeđa, rodnog identiteta ili polne orijentacije.
-
zabranjeno je objavljivanje informacije kojom se otkriva identitet maloljetnika do 18. godine života uključenog u slučajeve bilo kojeg oblika nasilja, bez obzira da li je svjedok, žrtva ili izvršilac, niti iznositi pojedinosti iz porodičnih odnosa i privatnog života djeteta.
-
prilikom objavljivanja elektronskih publikacija, mora se poštovati privatnost i dostojanstvo građana i štiti integritet maloljetnih lica.
Članom 45 Zakona o elektronskim medijima se propisuje da Agencija donosi opšte i pojedinačne akte kojima bliže uređuju prava i obaveze pružalaca AVM usluga i elektronskih publikacija u skladu sa ovim zakonom i propisima donesenim na osnovu ovog zakona. U skladu sa navedenim, Savjet Agencije za elektronske medije je u januaru 2016. Godine donio Pravilnik o elektronskim publikcijama ("Službeni list Crne Gore", br. 7/16), kojim se bliže utvrđuju prava i obaveze pravnih i fizičkih lica koja pružaju usluge elektronskih publikacija u skladu sa Zakonom o medijima, Zakonom o elektronskim medijima i drugim pozitivno-pravnim domaćim i međunarodnim dokumentima.
Uvažavajući Vašu slobodu izražavanja, slobodu u kreiranju i uređivanju sadržaja (uz poštovanje profesionalnih, vrijednosnih, etičkih i estetskih standard), kao i mogući interes javnosti da raspolaže informacijama o pitanjima i događajima od opšteg društvenog značaja, uključujući, ali ne ograničavajući se na otkrivanje i objelodanjivanje krivičnih djela, podsjećamo na vašu obavezu da prilikom objavljivanja bilo koje vijesti vodite računa o pravima lica na koja se objavljene informacije odnose.
U tom smislu podsjećamo na obaveze elektronskih publikacija propisane pomenutim Pravilnikom:
-
elektronska publikacija je dužna da poštuje privatnost i dostojanstvo građana (član 16).
-
svako narušavanje privatnosti mora biti opravdano dokazivim javnim interesom, a naročito kada se radi o maloljetnicima i osobama koje ne obavljaju javne funkcije i nijesu eksponirane u javnosti (član 17).
-
elektronska publikacija je dužna da štititi integritet maloljetnih osoba i ranjivih osoba (član 19).
-
elektronska publikacija ne smije objavljivati sadržaje kojima se otkriva identitet maloljetnih osoba umiješanih u krivična djela, bilo kao žrtve ili kao optuženi. izuzetno, identitet maloljetne osobe pravosnažno osuđene za krivično djelo može se objaviti, ukoliko postoji opravdan interes javnosti da bude upoznata (član 21).
-
elektronska publikacija mora striktno poštovati pretpostavka nevinosti do donošenja pravosnažne odluke suda (član 23).
-
elektronska publikacija je dužna da u toku trajanja krivičnog postupka poštuje pravo na privatnost svih osoba uključenih u postupak, u bilo kojem svojstvu (član 24).
Objavljivanjem predmetnog teksta sa fotografijama lica omogućili ste otkrivanje identiteta (maloljetne) osobe i objavili niz informacija - pretpostavki (o starosti, nacionalnosti) i sumnji (u vezi sa navodno počinjenim krivičnim djelima) bez navođenja njihovog izvora. Na taj način se ne može zaključiti da li je to komentar ili stav vaše publikacije ili stav nekog zvaničnog organa (npr. policije) ili njegovog predstavnika.
Posebno je neprimjereno objavljivanje stava da se radi o „Osumnjičenom licu, takozvanom 'fantomu’”, koje je navodno „prema prijavama, specijalizovano u krađi isključivo alata,...“, a da se pri tome ne navedu podaci o tome ko je navodno osumnjičio to lice i ko za njim u tom svostvu traga, kome su podnesene navodne prijave radi i ko je utvrdio i u kom postupku da se radi o licu „specijalizovanom u krađi isključivo alata”. Na taj način se može pokrenuti pitanje vaše odgovornosti za kršenje obaveze poštovanja pretpostavke nevinosti do donošenja pravosnažne odluke suda.
Pored toga, iznošenjem navoda da se radi o licu za koje „se pretpostavlja da ima između 20 i 25 godina”, bez navođenja osnova i izvora takve pretpostavke, iako se uvidom u fotografiju na bilo koji način to ne može zaključiti, može se dovesti u pitanje i poštovanje obaveza vezanih za zaštitu prava maloljetnika (ukoliko se zapravo radi o maloljetnom licu).
Zaključno, ali ne manje zanačajno, smatramo da je pominjanje nacionalnosti navodnog počinioca krivičnih djela apsolutno neopravdano te da insisitiranje na tome zaista ne doprinosti objektivnom i blagovrenom informisanju već stigmatizaciji i disriminaciji.
Imajući u vidu navedeno, pozivamo vas da prilikom objavljivanja sadržaja putem vaše elektronske publikacije vodite računa o pomenutim standardima“, zaključuju oni.