Kako je saopšteno na konferenciji za novinare, u fokusu Priručnika su žene sa invaliditetom koje su dvostruko marginalizovane, što zbog pola, što zbog invaliditeta.
Za potrebe ovog monitoringa praćeni si štampani mediji u Crnoj gori, u periodu od sedam dana od 24. do 30 novembra i utvrdjeno je da je od 726 članaka objavljenih u novinama obradjeno samo 11 tekstova koja se direktno bave temetikom osoba za invaliditetom. Deset od ukupno 11 tekstova su sa povodom.
"Pažnja koju mediji posvećuju osobama sa invaliditetom. pogotovo ženama sa invaliditetom u tolikoj mjeri izostaje, da je to argument za tvrdnju da mediji dodatno stigmatizuju položaj žena sa invaliditetom i svojim ćutanjem produbljuju stereotipe o njima", kazala je Slavica Striković iz ženske akcije.
U Priručniku su navedene teme koje bi mediji trebalo da obradjuju i konkretna upustva kako izvještavati o ženama sa invaliditetom, bez patetike, sažaljenja i senzacionalizma.
Takodje je istaknuto da UN Konvencija o pravima osoba sa invaliditetom definisala da je osoba sa invaliditetom termin koji treba koristiti.