On ističe da je realno očekivati da se veoma sadržajni i kvalitetni odnosi SAD sa zemljama u regionu Zapadnog Balkana nastave, dalje razvijaju i jačaju, tim prije što se region suo- čava sa novim i ozbiljnim geopolitičkim izazovima. Darmanović smatra da su „razni oblici miješanja u unutraš- nje stvari zemalja članica NATO, uključujući čak i u njihov izborni proces, sasvim realni i mogući, pa treba biti spreman i za takav razvoj događaja i kad postanemo članica“.
POBJEDA: Mnogi analitičari ocjenjuju da se neće promijeniti politika Vašingtona prema Balkanu. Kakva su Vaša očekivanja?
DARMANOVIĆ: Mislim da se treba podsjetiti izjave ambasadorke SAD u Crnoj Gori, g-đe Margaret En Uehare nakon izbora Donalda Trampa, da će „nova američka administracija i nova crnogorska Vlada nastaviti da jačaju partnerstvo“. SAD, kao što je poznato, snažno podržavaju punu demokratizaciju, kontinuirani razvoj i stabilnost Crne Gore, ali i svih drugih zemalja u našem regionu. Zbog toga je realno očekivati da se veoma sadržajni i kvalitetni odnosi SAD sa zemljama u regionu Zapadnog Balkana nastave, dalje razvijaju i jačaju, tim prije što se region suočava sa novim i ozbiljnim geopolitičkim izazovima. Ovdje nije u pitanju samo Zapadni Balkan. Od velike je važnosti da SAD nastave da učvršćuju svoje odnose sa Evropom, jer su evroatlantski odnosi ključni za evropsku, pa samim tim i našu bezbjednost.
POBJEDA: Opozicija nastavlja sa bojkotom parlamenta i traži ponavljanje izbora, uprkos premijerovim i Vašim pozivima da se vrate u parlament. Da li je izvjesno rješenje trenutne političke situacije?
DARMANOVIĆ: Nije izvjesno, naravno. Opoziciju niko ne može na silu natjerati da se vrati u parlament. Problem sa bojkotom je, međutim, u tome što, osim crnogorske opozicije, trenutno ne postoji nijedan relevantni politički entitet na svijetu koji osporava regularnost izbora od 16. oktobra. Dvije najrelevantnije evropske organizacije za nadgledanje izbora - OEBS-ODIHR i Savjet Evrope jasno su označili crnogorske izbore kao slobodne, fer i kompetitivne. Isto tako, svi naši glavni spoljno-politički partneri nemaju više nikakve sumnje o opasnim događajima koji su se odvijali u sjenci naših izbora. Političke izjave najviših predstavnika EU i SAD takođe slijede nalaze ODIHR-a i Savjeta Evrope.
One su odraz njihovog tradicionalnog stajališta da politika bojkota institucija nije prihvatljiva i ne može biti podržana. Ukoliko bi bila prihvaćena logika da legitimno izabrana većina mora da prihvati nove izbore samo zato što manjina tako ho-će, dolazi se do temeljnog ugrožavanja demokratskog procesa. Ubuduće bi svako ko izgubi izbore mogao da se koristi ovakvom taktikom i traži njihovo ponavljanje sve dok ih ne dobije. Naša opozicija je sigurno svjesna ovih činjenica, a kako se uglavnom radi o vrlo iskusnim političkim ljudima, pretpostavljam da bojkot parlamenta nije njihova posljednja riječ u ovom ciklusu i da će biti još dinamike na našoj političkoj sceni. U svakom slučaju, vjerujem da će partije koje su bile aktivni i čvrsti zagovornici našeg članstva u NATO, djelovati u skladu sa svojim uvjerenjima kad se ratifikacija našeg Protokola o pristupanju na- đe na glasanju u crnogorskom parlamentu.
Cijeli intervju pročitajte u novogodišnjem izdanju Pobjede