– Naši učenici ne zaostaju mnogo za svojim vršnjacima kada je riječ o teorijskim znanjima, ali zaostaju definitivno kada je riječ o primjenjivim, praktičnim znanjima, i upravo je to nešto što će biti prioritet rada ministartsva u narednom periodu – kaza je ministar za PinkM.
Stoga nas, najavljuje ministar, očekuje puno posla 2017. godine, a akcenat će biti na reformi predškolskog, srednjeg stručnog i visokog obrazovanja.
Kada je riječ o vaspitanju najmlađih, iz resornog ministarstva planiraju da sprovedu sve aktivnosti koje će za rezultat imati veći obuhvat djece, naročito uzrasta od tri do šest godina.
– Radićemo na poboljšanju kapaciteta za smještaj te djece i kao rezultat te činjenice je već započet projekat u saradnji sa bankom za razvoj Savjeta Evrope, koji je težak nekih 10 miliona eura. Kao rezultat tog projekta već smo završili nedavno jedan objekat u Zagoriču. Očekuju nas tokom 2017. intenzivne aktivnosti na izgradnji još tri vrtića u Podgorici i po jedan u Baru, Ulcinju, Pljevljima i Rožajama – kazao je ministar prosvjete.
Gorući problem obrazovanja u Crnoj Gori i dalje je hiperprodukcija diploma, saglasan je Šehović, a njegovo rješavanje regulisaće i tržište rada. Najavljuje da će se, zato, promijeniti i model studiranja u tri plus dva, ali i sistem finansiranja visokog obrazovanja. Insistiraće i na praktičnoj nastavi, ali i izučavanju stranog jezika.
– Računamo da ćemo nakon te reforme dovesti CG u situaciju da produkuje kadar koji raspolaže primjenjivim znanjima, koja će moći bolje da primjeni i na domaćem i na stranom tržištu rada – dodao je.
A prije svega toga, ističe ministar, uticati na svijest Crnogoraca da ne moraju svi da završe fakultet i budu direktori, ali moraju da raspolažu znanjima koja će im pomoći da se zaposle nakon srednjeg stručnog obrazovanja.
Pink M