Abiznis

Krivotvorena roba najčešće stiže iz Kine i Turske

Fejk, odnosno krivotvorena roba koja je ,,uhvaćena“ na graničnim prelazima, potiče uglavnom iz Turske i Kine, kazali su Pobjedi iz Uprave carina, koja je u prošloj godini uništila 20.612 komada ovakve robe i pokrenula 74 postupka zbog sumnje na povredu prava intelektualne svojine.
Krivotvorena roba najčešće stiže iz Kine i Turske
Portal AnalitikaIzvor

Krivotvorena roba je popularnih brendova Nike, Ugg, Armani, Adidas, Chanel, Boss, Hello kitty, Paul shark, Rolex, Samsung, lv...

Brendovi

Ovu robu na tržište u većini slučajeva pokušavaju uvesti pravna lica ili preduzetnici, a u poštanskom saobraćaju fizička lica.

 - Roba koja je otkrivena tokom carinskih kontrola, a za koju je utvrđeno da povređuje prava intelektualne svojine i koja je uništena u skladu sa propisom, uglavnom je porijeklom iz Kine i Turske. Te su zemlje, kao i prethodnih godina, bile glavni izvor krivotvorene sportske opreme Nike i Adidas, ali i Armani. Pri pregledu dokumenata koji prate robu carinski organ posebno obraća pažnju na porijeklo robe i zemlju izvoza. U pojedinim slučajevima zemlja porijekla nije naznačena, odnosno nepoznata je – objasnili su iz ove institucije.

Kina je takođe zemlja porijekla krivotvorenih parfema, baterija, igračaka i naočara za sunce.

 - Ručni satovi su porijeklom iz Singapura, Kine, odnosno Hong Konga – kazali su našoj redakciji iz Carina i dodali da se ova roba pokušava uvesti preko svih graničnih prelaza.

 - Robu koju naručuju građani preko interneta i koja se šalje brzom poštom zadržavaju i oduzimaju carinske ispostave podgoričkog aerodroma i Pošte. Pošiljke namijenjene komercijalnom prometu, tj. daljoj prodaji zadržavaju organizacione jedinice Carinske uprave na cijelom carinskom području – kažu u ovoj instituciji.

Kazne

Roba za koju se utvrdi da je krivotvorena trajno se oduzima i uništava, ali pod određenim uslovima.

 - Nosilac prava, kompanija koja je zaštitila žig kojim je obilježena ova roba, može pokrenuti sudski postupak i tražiti naknadu štete. Uprava carina ne može trajno oduzeti i uništiti robu ukoliko nosilac prava nije zainteresovan za pokretanje spora i drugog propisanog postupka i nije preduzeo mjere u skladu sa uredbom o postupanju sa robom za koju postoji sumnja da povređuje prava intelektualne svojine - objasnili su oni.

Ukoliko se utvrdi da su povrijeđena prava intelektualne svojine, roba se trajno oduzima i uništava pod carinskim nadzorom.

(opširnije u Pobjedi)

Portal Analitika