Društvo

Institut za javno zdravlje: Jenjava grip

Uvidom u elektronsku bazu podataka u Crnoj Gori, tokom prve nadzorne sedmice 2017. (period od 02.01. - 08.01.) prijavljene su 533 osobe sa simptomima nalik gripu (ILI), što predstavlja incidenciju od 85,9/100.000 stanovnika - za 56,6 odsto manju nego u prethodnoj sedmici, saopšteno je iz Instituta za javno zdravlje.
Institut za javno zdravlje: Jenjava grip
Portal AnalitikaIzvor

Tokom ove izvještajne sedmice Institutu za javno zdravlje nije prijavljen nijedan novi smrtni slučaj kod kog je laboratorijski potvrđena infekcija vriusom gripa. Ukupan broj prijavljenih smrtnih slučajeva, a koji se mogu pvoezati sa dokazanom infekcijom, u ovoj sezoni nadzora u Crnoj Gori je šest. Kod svih smrtnih slučajeva radilo se o hroničnim bolesnicima koji nisu vakcinisani protiv gripa.

U Evropskom regionu SZO registrovan je nastavak trenda porasta obolijevanja od gripa pri čemu je ove sezone registrovan najraniji početak masovnijeg obolijevanja u posljednjih sedam godina. U sezoni dominira ''sezonski'' virus gripa tip A, podtip H3N2 te je za očekivati da najpogođenije virusom budu osobe starije od 65 godina. Pridržavanje opštih i specifičnih mjera prevencije gripa predstavlja osnovu borbe protiv daljeg obolijevanja. Bez obzira na trenutnu raširenost virusa u populaciji, vakcina se može primiti bilo kada pri čemu je potrebno između dvije i tri sedmice da dodđe do nastanka adekvatne žaštite. Posebno je bitno da vakcinu prime osobe koje su najvećem riziku od razvoja komplikacija i smrtnih ishoda od gripa. Opšte preventivne mjere su: redovno provjetravanje prostorija, izbjegavanje bliskih kontakata sa oboljelim osobama, redovno pranje ruku i izbjegavanje dodirivanja očiju, nosa i usta, jer se virus na taj način unosi u organizam.

Preporuke o ograničenju posjeta pacijentima koji se nalaze u stacioniranim zdravstvenim ustanovama i dalje su na snazi.

Portal Analitika