"Fejsbuk" je prošle godine osnovao jedno "tajanstveno" odjeljenje koje radi na razvoju tehnologije interfejsa mozak-kompjuter, koja zvuči kao nešto nalik na naučnu fantastiku.
Nedavno je to odjeljenje poznato kao "Building 8" objavilo nekoliko oglasa za posao na projektu koji uključuje "neuroimadžing" i "elektrofiziološke podatke" kako bi se stvorila "platforma za komunikaciju iz budućnosti".
Kompanija traži osobu sa doktoratom u neuronaukama za poziciju inženjera koji će da radi na mozak-kompjuter interfejsu u periodu dužem od dvije godine.
U drugom oglasu traži se inžinjer koji može da "razvije algoritme za procesuiranje audio signala" za "komunikaciju i kompjutersku platformu iz budućnosti".
U još jednom oglasu traže se inžinjeri koji mogu da razviju "neinvanzivne neuroimidžing tehnologije" i stvore "realistična haptička iskustva".
Neuroimidžing je napredno naučno polje koje koristi razne tehnike skeniranja i razumijevanja dešavanja u ljudskom mozgu, dok haptička tehnologija simulira osjećaj dodira pomoću kompjutera.
Iz kompanije "Fejsbuk" nijesu željeli da komentarišu oglase, ali izjava koju je još 2015. godine Zakerberg dao novinarima, ukazuje na to da kompanija zaista radi na stvaranju telepatskog komunikacionog uređaja koji će moći da se kontroliše pomoću mozga.
"Jednog dana, vjerujem da ćemo biti sposobni da jedni drugima prenosima cijele misli direktno, koristeći tehnologiju. Moći ćete da pomislite na nešto i vaši prijatelji će to moći odmah da iskuse, ako vi to poželite", rekao je Zakerberg.
"Fejsbuk" je već zaposlio mnoge naučnike sa prestižnih fakulteta.