Društvo

Zatvorenici se najviše žale na druge zatvorenike

U prethodnoj godini Zaštitnik nije utvrdio nijedan slučaj torture/nehumanog i ponižavajućeg postupanja u zatvorima ili drugim mjestima za zadržavanje uhapšenih, saopštili su iz te institucije, navodeći da je najveći izazov za crnogorski zatvorski sistem izgradnja Specijalne zatvorske bolnice.
Zatvorenici se najviše žale na druge zatvorenike
Portal AnalitikaIzvor

Prema statističkim podacima obrađenim do Nove godine, u 2016. imali su u radu oko 140 predmeta u vezi sa pravima lica lišenih slobode.

U taj broj, kako su pojasnili, spadaju predmeti formirani kako na osnovu obraćanja lica lišenih slobode tako i po sopstevnoj inicijativi Zaštitnika, na osnovu informacija dobijenih od trećih lica.

“U odnosu na prethodnu godinu, kada je u oblasti prava lica lišenih slobode u radu bilo 59 predmeta, povećanje broja predmeta za oko 130 odsto smatramo rezultatom proaktivnijeg djelovanja Institucije, posebno NPM-a, kao i većom informisanošću same zatvorske populacije o svojim pravima. Tome u prilog govori podatak da je u 2016. godini Zaštitnik imao više od 2O sopstvenih inicijativa u ovoj oblasti”, saopšteno je iz institucije Zaštitnika agenciji MINA.

U prošloj godini od lica lišenih slobode najviše pritužbi podnijeto je na rad Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija (ZIKS), kao i u prethodnoj. Pritužbi je bilo i na Sudove, Tužilaštvo, Ministarstvo unutrašnjih poslova, Upravu policije.

Zatvorenici se najčešće žale na takozvana “druga prava“ lica lišenih slobode – razvrstavanje po sobama, premještaj u drugu zatvorsku jedinicu, odjeljenje (poluotvoreno), nedostatak sredstava za ličnu higijenu, odsustvo individualnog rada, reklasifikaciju (prelazak iz jedne grupe u povoljniju klasifikcionu grupu), nedostatak sportskih, kulturnih i obrazovnih aktivnosti i slično”, navodi se u odgovoirma.

MINA

Portal Analitika