Prema statističkim podacima obrađenim do Nove godine, u 2016. imali su u radu oko 140 predmeta u vezi sa pravima lica lišenih slobode.
U taj broj, kako su pojasnili, spadaju predmeti formirani kako na osnovu obraćanja lica lišenih slobode tako i po sopstevnoj inicijativi Zaštitnika, na osnovu informacija dobijenih od trećih lica.
“U odnosu na prethodnu godinu, kada je u oblasti prava lica lišenih slobode u radu bilo 59 predmeta, povećanje broja predmeta za oko 130 odsto smatramo rezultatom proaktivnijeg djelovanja Institucije, posebno NPM-a, kao i većom informisanošću same zatvorske populacije o svojim pravima. Tome u prilog govori podatak da je u 2016. godini Zaštitnik imao više od 2O sopstvenih inicijativa u ovoj oblasti”, saopšteno je iz institucije Zaštitnika agenciji MINA.
U prošloj godini od lica lišenih slobode najviše pritužbi podnijeto je na rad Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija (ZIKS), kao i u prethodnoj. Pritužbi je bilo i na Sudove, Tužilaštvo, Ministarstvo unutrašnjih poslova, Upravu policije.
Zatvorenici se najčešće žale na takozvana “druga prava“ lica lišenih slobode – razvrstavanje po sobama, premještaj u drugu zatvorsku jedinicu, odjeljenje (poluotvoreno), nedostatak sredstava za ličnu higijenu, odsustvo individualnog rada, reklasifikaciju (prelazak iz jedne grupe u povoljniju klasifikcionu grupu), nedostatak sportskih, kulturnih i obrazovnih aktivnosti i slično”, navodi se u odgovoirma.
MINA