Istraga protiv njih dvojice je, zvanično, otvorena sredinom maja prošle godine zbog nestanka dokaza u predmetu protiv Veselina Mujovića. Medojević i Terzić su uhapšeni 27. februara prošle godine zbog sumnje da su „stvorili kriminalnu organizaciju i zloupotrijebili položaj”, a u postupku se brane sa slobode. Oni su tokom saslušanja u tužilaštvu saopštili da nemaju veze sa nestankom pomenutih dokaza.
Advokat Lazar Aković, koji zastupa Dalibora Medojevića, potvrdio je juče u izjavi za „Dan” da istraga nije okončana.
– Radi se o istrazi koja je označena stepenom tajnosti, tako da više detalja ne mogu saopštiti. Saslušan je jedan broj svjedoka koje je tužilaštvo predložilo, dok odbrana još uvijek nije dostavila spisak svjedoka – kazao je Aković.
Dokazi koji su nestali i zbog kojih se sumnjiče Medojević i Terzić kasnije su pronađeni u jednom policijskom vozilu. Medojević i Terzić se brane sa slobode, a terete se za nestanak 13 pisama, dva zahtjeva Višeg državnog tužilaštva i papira sa ručno ispisanim tekstom.
Sporni dokazi nestali su prilikom pretresa stana Veselina Mujovića, koji je uhapšen zbog sumnje da je od predsjednika Političkog savjeta DPS-a Svetozara Marovića na prevaru uzeo 890.000 eura, kako bi olakšao status članovima njegove porodice u istragama o malverzacijama u metropoli crnogorskog turizma. Dio tog novca, prema sumnji tužilaštva, uzeo je kako bi Marovićevom sinu Milošu omogućio da dobije minimalnu kaznu zatvora ukoliko u aferi „Prijevor” postigne sporazumno priznanje krivice sa tužilaštvom. Ti dokazi su kasnije pronađeni u gepeku jednog policijskog auta u Podgorici.
Prema saznanjima Dana, Medojević je kazao da nije kriv za nestanak dokaza i da će to u daljem postupku i dokazati. Specijalno tužilaštvo tražilo je da se u okviru ove istrage sasluša osam svjedoka, ali njihov identitet nije saopšten.
Otvaranje istrage o nestalim dokazima i hapšenje šefa i službenika Odsjeka za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije razbuktalo je netrpeljivost i otvorilo „rat” između policije i tužilaštva. Menadžment Uprave policije optužio je tužilaštvo da su njihove kolege bez prezentovanja dokaza uhapsili i optužili za ovako teška krivična djela. Takođe, naveli su i da se tužilašto koristi „davno prevaziđenom i u zakonu iskorijenjenom metodom militarističkog pristupka da se preko ove mjere pokuša doći do dokaza u formi iznuđenog priznanja”.
Iz policije su napomenuli da nije prvi put da tužilaštvo postupa, kako su ocijenili, „neprofesionalno”, već da su i ranije izdavali naloge za hapšenje policajaca zbog, navodnog, stvaranja kriminalne organizacije, ali su tokom istrage odustajali od tih optužbi jer za njih nijesu imali dokaze. Naveli su da je tužilaštvo ovakvim postupanjem izvršilo ne samo atak na lični, porodični i profesionalni integritet policijskih službenika, već i atak na Upravu policije kao jednog od najvažnijih subjekata u sistemu bezbjednosti naše države. Zbog toga su od Vlade i nadležnih institucija zatražili da im omoguće da nesmetano obavljaju svoj posao.
Dalibor Medojević i Nikola Terzić osumnjičeni su da su zloupotrijebili svoj položaj tako što nijesu postupili u skladu sa procedurama o pretresu i čuvanju zaplijenjenog materijala. Naime, dokazni materijal koji je prvo donijet u kancelarije Odsjeka za suzbijanje privrednog kriminaliteta nije bio propisano zapečaćen. Kesa je bila nepropisno zapakovana, odnosno bez voštanog pečata.
Izvor: Dan