Edvardu Snoudenu juče je dozvola za boravak u Moskvi produžena na još tri godine, čime će ispuniti normu za boravak u Rusiji koja mu omogućava da postane državljanin te zemlje, prenosi "RT".
- Edvard Snouden sada ima razloga i uslova da aplicira za rusko državljanstvo, naravno, nakon što prođe pet godina njegovog boravka u ovoj zemlji. Prošlo je skoro četiri godine otkako boravi u Rusiji, uzoran je građanin, nije prekršio nijedan zakon. To su razlozi zbog kojih mu je produžena boravišna dozvola, ali i prednost u procesu eventualnog dobijanja državljanstva - poručio je Kučerena.
Odlazeći predsjednik Barak Obama obio je da pomiluje čuvenog uzbunjivača uprkos apelima javnosti širom svijeta. Štoviše, Predstavnički dom Kongresa SAD, tačnije njegov Komitet za obavještajne poslove je prije nešto više od tri nedjelje optužio Snoudena da je "duže od tri godine u kontaktu sa ruskim obavještajnim službama, sa kojima i dalje redovno komunicira".
U dokumentima, s kojih je skinuta oznaka povjerljivosti, dodaje se da je Pentagon otkrio 13 neimenovanih bezbjednosnih problema visokog rizika, koje je Snouden izazvao objavljivanjem u medijima više desetina hiljada najosjetljivijih dokumenata američke agencije za prisluškivanje NSA.
U izvještaju se upozorava da, ukoliko su Kinezi i Rusi dobili pristup materijalima povezanim s tim problemima, "američki vojnici će biti u većem riziku u svakom budućem sukobu".
Snoudenov drugi advokat Ben Vizner nazvao je ovaj izvještaj "zluradom besmislicom", dok je Snouden istakao da "nije začuđen lavinom laži koje se protiv njega plasiraju".
- Nimalo ne iznenađuje da je izvještaj Odbora pun laži i neistina. Ono što iznenađuje jeste da tu nema ničeg optužujućeg. Nakon tri godine istrage i potrošenih više miliona dolara oni sada ne mogu da iznesu nijedan dokaz o štetnim namjerama, stranom uticaju ili pričinjenoj šteti - naveo je Snouden na Tviteru.
Snouden živi u Moskvi, gdje je dobio azil nakon što je 2013. godine objelodanio povjerljiva dokumenta o američkom globalnom programu praćenja i špijuniranja građana, što je izazvalo međunarodni bijes zbog dometa američkih špijunskih operacija.