Asteroid 16 Psiheja, nazvan po grčkom božanstvu, nalazi se u velikom asteroidnom pojasu između Marsa i Jupitera, a otkriven je još daleke 1852. godine. Prema stručnjacima, asteroid se u trenutku stvaranja nije sastojao od plemenitih metala, a najpopularnija teorija koja objašnjava njegov nastanak podrazumijeva sudar s dva različita asteroida koji ga je razdvojio na koru, plašt i jezgro. Zbog toga bi Psiheja mogla da predstavlja i ključ za razumijevanje nasilnog okruženja primordijalnog Sunčevog sistema.
Ali, ono što najviše čini atraktivnom 16 Psiheju jeste teorija da se ona sastoji od plemenitih materijala pogodnih za eksploataciju. Štoviše, Lindi Elkins-Tanton, direktorica Škole za istraživanje Zemlje i svemira pri Univerzitetu Arizona, izračunala je kako je asteroid bogat metalima, naročito gvožđem, koje se procjenjuje na vrtoglavih 10.000 triliona dolara. O koliko bogatstvu se radi, ponajviše govori podatak da je svjetski bruto proizvod u 2015. godini iznosio 73,7 biliona dolara.
Naučnica ističe da takvo bogatstvo u našoj galaktici ne smije da se ignoriše, te kako je nužno istražiti asteroid koji bi mogao da postane globalni izvor metala. Prema planu za koji se zainteresovala NASA, već 2023. godine prve ekspedicije bi mogle da počnu da istražuju asteroid, a sedam godina kasnije mogu se očekivati prvi rezultati koji bi odlučili o isplativosti eksploatacije.
Izvor i foto: Tportal.hr