Oni podsjećaju da je uslov za novinarstvo u interesu javnosti - da zaposleni u medijima koji mogu da žive od svog rada, koji nisu preopterećeni pretjeranim zahtjevima na poslu, nisu u stalnom strahu od otkaza i zbog toga mogu da rade slobodno i bez samocenzure.
- Na žalost, stanje u većini crnogorskih medija je daleko od onoga čemu SMCG teži, a da bi se popravilo potrebno je zajednično djelovanje. Zbog toga, uoči Dana novinara Crne Gore, apelujemo na solidarnost među zaposlenima u medijima i poručujemo im: ne okrećite glavu od problema koje imaju ljudi koji rade sa vama, ne ostavljajte ih same; udružujte se, osnivajte sindikate i udruženi utičite na uslove u kojima radite; ako niste saglasni sa zahtjevima nadređenih i njihovim viđenjem novinarstva, kažite im to i ako ne ukažete na problem on se nikad neće riješiti - dodaju iz ovog sindikata.
Dalje navode poraznu činjenicu da je u protekle tri godine u medijima ugašeno 725 radnih mjesta, da se mediji gase i ratuju između sebe, kako se na Kodeks novinara malo ko osvrće, te da je po svim parametrima situacija iz godine u godinu sve gora.
- Po pitanju bezbjednosti novinara se, takođe, ništa ne mjenja. Zbog toga je SMCG dio regionalnog projekta koji se bavi slobodom medija i bezbjednošću novinara. U okviru tog projekta je nedavno predstavljen sajt www.safejournalists.net koji sadrži bazu napada unazad tri godine i ovom prilikom molimo zaposlene u medijima da na taj način prijavljuju slučajeve napada i uznemiravanja kojima su izloženi zbog posla kojim se bave - stoji u saopštenju Sindikata medija Crne Gore.
Za Dan novinara Crne Gore proglašen je 23. januar, dan kada je 1871. godine na Cetinju izašao prvi broj novina štampanih u Crnoj Gori „Crnogorac“.