V.d. urednika Prvog prgorama RTCG Saša Mirković, rekao je da novinari treba da budu esnafski solidarni i da rade pošteno, što, prema njegovim riječima, nije slučaj u Crnoj Gori.
„Novinari u Crnoj Gori su podijeljeni, nesolidarni i rade jedni protiv drugih. Treba da se borimo protiv političkih i ekonomskih uticaja na novinarstvo i da imamo zajedničko samoregulatorno tijelo jer je posao novinara da kontrolišu vlast i da ukazuju na anomalije u društvu“, istakao je on.
Advokat Siniša Gazivoda kazao je da novinari treba da rade na donošenju granskog kolektivnog ugovora, navodeći da su radno-pravni problemi novinara isti bez obzira na podijeljenost medijske scene: loše su plaćeni i nemaju definisano radno vrijeme.
„U nekim evropskim zemljama novinari imaju i do 41 dan odmora, a novinari stariji od 50 godina rade četiri dana u nedjelji“, naveo je on i dodao da tačno treba definisati radno vrijeme novinara i šta tačno spada u to – od provjeravanja inforamacija do pisanja izvještaja.
Pomoćnik ministra kulture za medije Željko Rutović, rekao je da medijiska industrija s jedne i država s druge strane treba da pronađu odgovarajući stepen regulacije koji ne bi ugrožavao evropske standarde .
On je dodao da misli da nismo našli adekvatan odgovor na dekriminalizaciju klevete i da treba jasno definisati šta tačno podrazumijeva zaštita privatnosti.
Ambasador Njemačke u Crnoj Gori Hans Ginter Matern, izjavio da smo posljednjih dana naučili termin „alternativna realnost“.
„To je situacija kada postoji određena činjenica, a lice ne želi da je prihvati ili želi da postoje druge činjenice“, rekao je on i dodao da činjenicama, a ne osjećanjima i željama treba da se rukovede mediji s jedne i vlada s druge strane.
Na skupu DPNCG je saopšteno i da je u posljednje tri godine 725 medijskih radnika napustilo profesiju. Cilj udruženja je da se otovore neke od gorućih tema u crnogorskom novinarstvu, kao i da udruženje okupi novinare iz različitih medija u Crnoj Gori.
Ilustracija: money.cnn.com