To su saopštili iz Kooordinacionog tima za praćenje implementacije Programa stručnog osposobljavanja lica sa stečenim visokim obrazovanjem u reagovanju na konferenciju za novinare Demokratske Crne Gore koja je održana u nedelju.
Iz te partije su rekli da četvrtina korisnika Programa nije obavljala posao u struci i da je u skoro deset odsto slučajeva broj korisnika Programa bio isti ili veći od broja zaposlenih kod njihovog poslodavca.
Koordinacioni tim za praćenje implementacije Programa je u reagovanju naveo da su diplomirani studenti, odnosno korisnici birali poslodavce kod kojih bi se stručno osposobljavali, po sopstvenim preferencama.
„Tačnije, korisnici su imali mogućnost da od ponuđenih poslodavaca izaberu sedam preferenci i da iste mijenjaju do zatvaranja poziva za korisnike. Na osnovu evidencije iz baze podataka, imenovana je birala kompaniju u kojoj je započela stručno osposobljavanje, kao drugu preferencu od ukupno sedam“, objasnili su iz Koordinacionog tima.
Kako su kazali, svaki korisnik Programa može i dužan je da prijavi nadležnim organima eventualnu zloupotrebu ili kršenje zakona, propisa i procedura kojima se uređuje realizacija samog Programa.
Iz Koordinacionog tima su naveli da se korisnik Programa, ukoliko smatra da postoje određene nepravilnosti u njegovom stručnom osposobljavanju, radi zaštite svojih prava, može sobratiti inspektoru nadležnom za poslove rada, koji, u skladu sa članom 15 Zakona o stručnom osposobljavanju lica sa stečenim visokim obrazovanjem, obavlja inspekcijski nadzor nad primjenom Zakona.
Za poslodavce koji krše Zakon predviđene su i, dodali su, novčane kazne. Iz Koordinacionog tima su ukazali da postoje propisani mehanizmi zaštite svih učesnika u Programu, i naveli nema razloga da se isti ne iskoriste, ukoliko za tim ima potrebe.
“Stoga, cijenimo neprimjerenim da pojedini korisnici Programa na konferenciji određene partije iznose, kako sami navode, zloupotrebu Zakona o stručnom osposobljavanju lica sa stečenim visokim obrazovanjem, a da prethodno nijesu iskoristili propisane mehanizme zaštite radi ostvarenja svojih prava, što se jedino može shvatiti kao politizacija konkretnog Programa od strane pojedinaca ili političkih partija”, kaže se u reagovanju Koordinacionog tima.
Kako se navodi, politička stranka Demokrate i korisnica Programa, koji su u nedjelju iznijeli javnosti svoj problem, imali su i imaju dovoljno načina da se zaštite od eventualnih zloupotreba od poslodavca.
Iz Koordinacionog tima su napomenuli i da korisnici, u postupku realizacije Programa, imaju mogućnost da dobiju sve relevantne informacije o Programu i osposobljavanju od predstavnika uključenih institucija koji čine Koordinacioni tim, kao i od odgovornih lica kod poslodavaca, učesnika u Programu.
“Povezivanje poslodavca i korisnika sprovodi se elektronskim putem, pri čemu je jedini kriterijum povezivanja prosječna ocjena korisnika stečena tokom studiranja, tako da korisnici koji imaju bolju prosječnu ocjenu su u prednosti u odnosu na one sa nižom prosječnom ocjenom da dobiju poslodavca kojeg su preferirali kao prvu preference”, objašnjava se u saopštenju.
Kako se navodi, poslodavci su dužni da korisnicima omoguće stručno osposobljavanje, po programu osposobljavanja za određenu oblast djelatnosti, koji je donijet u skladu sa posebnim zakonom, kako bi unaprijedili ranije stečena teorijska znanja, vještine i kompetencije.
U Koordinacionom timu smatraju da je riječ o uspješnom Programu koji se dokazao u praksi, što potvrđuje činjenica da se za protekle četiri godine 14.865 mladih ljudi stručno osposobilo, a jedan dio njih i zasnovao radni odnos.
“Na osnovu sprovedenih anketa u proteklom periodu godišnje oko 23 odsto korisnika nastavi radni angažman kod izabranog poslodavca”, zaključili su iz Koordinacionog tima.
- Portal Analitika/
- Društvo /
- Postoje propisani mehanizmi zaštite učesnika Programa
Postoje propisani mehanizmi zaštite učesnika Programa
Iznošenje navodne zloupotrebe Zakona o stručnom osposobljavanju na konferenciji političke partije neprimjereno je, jer postoje propisani mehanizmi zaštite svih učesnika u Programu, navodi se u saopštenju Ministarstva prosvjete dostavljenom Portalu Analitika.
Portal AnalitikaIzvor