Novoimenovi predsjednik Savjeta, Christoph Schoen, je saopštio da je bijela knjiga najznačajniji dokument Savjeta, a konkretno „indeks poslovanja“ govori o procjeni jednostavnosti i efikasnosti poslovanja u Crnoj Gori baziranoj na percepciji članova Savjeta.
„„U petoj godini praćenja ove vrste indeksa primjećujemo njegovu stabilizaciju, sa nešto lošijim rezultatom u poređenju sa prethodne dvije godine - indeks za 2015 godinu iznosi 6.2 dok je za 2013. i 2014. iznosio 6.3. Drugim riječima, i pored razumijevanja raznih faktora koji su uticali na poslovni ambijent, naši članovi kroz ovaj indeks govore da pozitivnih promjena nije bilo dovoljno, da tempo reformi i unaprijeđenja ambijenta za poslovanje nije na nivou neophodnom za postizanje željenih rezultata, odnosno, da reformski procesi stagniraju i da se mnogo očekuje od narednih reformi koje bi zadirale u srž problema i dale rezultate koji bi usporeni napredak pretvorili u dinamičniji razvojni proces“, saopštio je Schoen.
Izvjestan broj promjena kojima smo bili svjedoci doprinio je poboljšanju investicionog ambijenta, što je i potvrđeno rezultatima istraživanja brojnih međunarodnih organizacija, ali ipak, bilo je i promjena nagore, i još uvijek su evidentne važne oblasti u kojima stanje nije dovoljno unaprijeđeno, zaključili su na konferenciji.
„Kada se pogledaju indikatori za ocjenu pojedinačnih sektora, tj. sektora kojima pripadaju članovi SSICG, indikatori za telekomunikacije, turizam, proizvodnju i energetiku su porasli u odnosu na godinu prije, dok je rejting za bankarstvo/finansije smanjen. Pri ocjenjivanju pojedinačnih oblasti, članovi Savjeta smatraju da izuzev razvoja nekretnina koji bilježi pozitivan trend i vladavine prava koja stagnira, negativan trend bilježe oporezivanje, korporativno upravljanje i tržište rada i zapošljavanje“, saopštava se.
Posebna pažnja posvećena je regulatornom okviru koji treba da bude osmišljen tako da stimuliše razvoj tržišta, stvara stručna radna mjesta, poveća produktivnost i privlači investicije. Imajući to u vidu, članovi Savjeta su dostavili Vladi preko 90 komentara na 19 zakona, pri čemu je Vlada prihvatila ili uzela u razmatranje 64% istih.
Na konferenciji su pored predstavnika SSICG govorili ministar održivog razvoja i turizma - Pavle Radulović, pomoćnik ministra finansija - Bojana Bošković i generalni direktor u Ministarstvu ekonomije - Goran Šćepanović.
U razgovoru sa novinarima, ministar održivog razvoja i turizma, Pavle Radulović, je istakao da je obaveza Vlade da uzme u razmatranje preporuke SSICG i da fokus ekonomske politike u narednom periodu stavi na uklanjanje prepreka ekonomskom rastu i razvoju, te povećanju ekonomske konkurentnosti, standarda, otvaranju novih radnih mjesta i poboljšanju životnog standarda u Crnoj Gori.
„Privatni sektor je generator blagostanja, država treba kroz porez da postane bogata država. Da investitori plasiraju, oplode novac i ostane dio standarda, procedura, otvore radna mjesta i poboljša standard ljudi u Crnoj Gori”, saopštava Radulović.
Oni dodaju da je 64 posto preporuka iz prethodne bijele knjige već uključeno u legislativu.
Savjet je osnovan 2009. godine i broji 35 članova, a njegov značaj ogleda u činjenici da članice obezbjeđuju posao za oko 8000 građana i čine oko 30% nacionalnog BDP-a. Glavna uloga Savjeta je proaktivan pristup uspostavljanju stimulativnije i prijemčivije poslovne klime u zemlji, kao i saradnja i dijalog sa donosiocima odluka na državnom i lokalnom nivou.
I. D.