Politika

Zaplijenjeni lažni putni nalozi iz Skupštine

Inspektori za suzbijanje privrednog kriminaliteta nedavno su ušli u Skupštinu Crne Gore i zaplijenili dio dokumentacije iz Službe računovodstva, zbog sumnje da je učinjena pronevjera od nekoliko desetina hiljada eura, saznaju Vikend novine.
Zaplijenjeni lažni putni nalozi iz Skupštine
Portal AnalitikaIzvor

Inspektori kriminalističke policije, pišu VN, ciljano su tražili putne naloge i drugu dokumentaciju iz 2015. postupajući na osnovu sumnje da su na njima falsifikovani potpisi ovlašćenih lica, pomoću kojih je podizan novac sa blagajne.

 Policija je o ovom slučaju obavijestila Osnovno državno tužilaštvo, a šteta nastala po državni budžet, još se utvrđuje.

 Vikend novine podsjećaju da je, u periodu kada su navodno nastali falsifikovani nalozi na čelu crnogorskog Parlamenta, bio predsjednik SDP-a Ranko Krivokapić, dok je sekretar bio nedavno preminuli Siniša Stanković.

Ko su službenici, koji su izvršili krivična djela falsifikovanje isprava i zloupotrebu službenog položaja, još se drži u tajnosti.

Finansije crnogorskog Parlamenta i ranije su bile predmet pažnje kako poslanika, tako i javnosti.

 Poslanici skupštinskog Odbora za ekonomiju prošle godine su u dva navrata vratili finansijski izvještaj Parlamenta za 2015. insistirajući na detaljnom pojašnjenju pojedinih stavki, posebno u dijelu koji je označen kao „ostale naknade”.

U fokusu poslanika su bili upitni troškovi koji su iznosili oko 300.000 eura.

 Poslanici su tražili pojašnjenje zašto je i po kom osnovu, za putne troškove Ranka Krivokapića i njegovih savjetnika u 2015. godini utrošeno čak 90.000 eura. Od tadašnjeg saziva Parlamenta, najviše je potrošio Krivokapić 34.488 eura, nakon čega slijede njegovi savjetnici Davidović i Radunović koji su potrošili oko 43.000 eura.

 Poslanici su tražili da im se dostave posebne odluke na osnovu kojih su vršene neke isplate. Zoran Jelić (DPS) i Damir Šehović (SD) zatražili su uvid u to šta je bio osnov za isplatu “ostalih naknada”, koje su to “ostale naknade”, tražili su izvještaje za transfere novca drugim potrošačkim jedinicama, kao i to ko je koristio VIP salone na aerodromima, za šta je iz budžeta Parlamenta plaćeno 6.560 eura.

 Poslanike, koji su razmatrali finansijski izvještaj za 2015. interesovalo je i koliko je ko od zaposlenih u Skupštini dobio novca za učešće u radnim grupama i na osnovu čega je predsjedniku Ranku Krivokapiću isplaćivano neto 6.000 eura za obavljanje funkcije počasnog predsjednika Parlamentarne skupštine OEBS-a.

 Odbor je tražio i da se saopšti kome je Skupština kupila šest telefona i za to platila 3.578 eura.

 Jelić je tada prozvao rukovodstvo Skupštine da objasni kako je za korišćenje VIP salona na aerdoromu utrošeno 6.500 eura. Nedostaju podaci ko je koristio mali Vladin avion, kao i ko je prošle godine putovao o trošku Parlamenta, a nije poslanik. Jedna osoba je putovala 14 puta i potrošeno je 22.758 eura, a druga 15 puta i taj trošak je bio 20.000 eura”, iznio je tada Jelić.

Izvor: Dnevne novine

Portal Analitika