Politika

Rastu apetiti Rusije, Crna Gora da nastavi svoj put

- Izbor Crne Gore je jasan; ona je odlučila da postane članica NATO-a i podržavamo ovu odluku. Vidimo rastući uticaj i apetit Rusije u regionu, ali se nadam da će Crna Gora slijediti svoj interes da postane punopravna članica NATO-a - kaže u intervjuu Pobjedi poslanik Evropskog parlamenta Eduard Kukan.
Rastu apetiti Rusije, Crna Gora da nastavi svoj put
Portal AnalitikaIzvor

On ističe da anksioznost Rusije oko ulaska Crne Gore u NATO i EU nije opravdana.

POBJEDA: Crna Gora ima novu Vladu i parlament. Opozicija i dalje bojkotuje Skupštinu. Vaš komentar?

KUKAN: U više navrata smo rekli da bojkot parlamenta otežava redovni rad i ograničava funkcionisanje jedne od glavnih demokratskih institucija. Ja sam uvijek podržavao rad parlamenta u pretpristupnim zemljama i čvrsto vjerujem da inkluzivni parlamentarni dijalog oslikava kvalitet demokratije u zemlji. U ovom slučaju, mislim da političke bitke treba da se vode unutar parlamenta, a ne izvan. I nadam se da će se opozicija vratiti nazad u Skupštinu, gdje i pripada.

POBJEDA: Kakva je ocjena progresa Crne Gore na putu ka Alijansi i Uniji?

KUKAN: Crna Gora ostvaruje dobar napredak ka EU i NATO. Crna Gora je proevropska zemlja, duboko ukorijenjena u integrativne procese i ostvaruje opipljive rezultate na putu, kako ka Evropskoj uniji, tako i prema NATO-u. S obzirom da je to važno za stabilnost, bezbjednost i budući razvoj zemlje, u potpunosti podržavamo taj izbor. Iskrena posvećenost procesu pristupanja treba da prati istinski interes u procesu reformi, a mislim da je Crna Gora pokazala da je pouzdan partner u tom pogledu. Proces integracije postaje sve teži i teži u posljednjim fazama pregovora, ali sam ja uvjeren da je Crna Gora jasno izabrala svoj pravac i da ide ka evropskoj porodici. Mi u Evropskoj uniji takođe smo ohrabreni kontinuiranom podrškom građana za ulazak Crne Gore u EU, što je blizu 80 odsto.

POBJEDA: Uoči izbora u Crnoj Gori 16. oktobra 2016. uhapšene su osobe iz Srbije za pokušaj terorističkog napada u Crnoj Gori. Vaš komentar?

KUKAN: U nizu veoma dramatičnih događaja prije i odmah poslije izbora 16. oktobra, mirno sprovođenje samih izbora je bio presudan momenat. Činjenica da sami izbori nijesu bili kompromitovani ili ugroženi bila je odlučujuća. Kao što konačni izvještaj OEBS-a o izborima navodi, oni su održani u konkurentnom okruženju i osnovne slobode su generalno poštovane. I dalje postoji prostor za unapređenje i preporuke OEBS-a ukazuju na područja na koja treba obratiti dodatnu pažnju. Vjerujem da je važno da se Crna Gora pozabavi ovim pitanjima prije narednih izbora. Što se tiče tekuće istrage, ja bih se uzdržao od komentara dok se ne završi cijela istraga.

POBJEDA: Kako komentarišete učešće ruskih službi bezbjednosti u slučaju Crne Gore? Crnogorski specijalni tužilac tvrdi da su ruski nacionalisti namjeravali da zaustave ulazak Crne Gore u NATO?

KUKAN: Izbor Crne Gore je jasan; ona je odlučila da postane članica NATO-a i podr- žavamo ovu odluku. Vidimo rastući uticaj i apetit Rusije u regionu, ali se nadam da će Crna Gora slijediti svoj interes da postane punopravna članica NATO-a. Mislim da anksioznost Rusije oko ulaska Crne Gore u NATO i EU nije opravdana.

POBJEDA: Da li će Crna Gora postati članica NATO-a ovog proljeća?

KUKAN: Crna Gora i NATO već rade veoma blisko dugi niz godina. Volio bih da vidim kompletnu jadransku obalu dijelom NATO porodice i ja se nadam da će Crna Gora postati sljedeća država članica čim se pregovori završe i sve zemlje ratifikuju Protokol o pristupanju. Uvjeren sam da će članstvo u NATO biti čvrsto sidro za Crnu Goru u pouzdanom savezu.

POBJEDA: Kako vidite politiku proširenja u kontekstu Bregzita i ostalih problema koji opterećuju Uniju?

KUKAN: Odlaskom Velike Britanije iz Evropske unije, Zapadni Balkan će izgubiti jednu od pristalica procesa proširenja. Ali drugi će popuniti tu prazninu i nadam se da će konačno poboljšati i ojačati proces integracija u EU. Proces integracije u EU neće biti završen bez Zapadnog Balkana. Ja to ponavljam na mnogim javnim debatama, ne samo u Evropskom parlamentu, već i na svim drugim forumima. Veoma je važno da, uprkos unutrašnjim problemima EU, dajemo jasan signal na- šim partnerima u regionu da je politika proširenja živa. Jer kada se gleda unazad na 2016. godinu i posljednje mjesece slovačkog predsjedavanja, imamo opipljive dokaze da se kreće naprijed sa procesom proširenja.

POBJEDA: Možete li da predvidite odnose između EU i SAD nakon inauguracije Donalda Trampa?

KUKAN: Predsjednik Tramp je u kancelariji nedjelju dana i do sada je pokazao izolacionistički stav. Ja bih dao predsjedniku još vremena u nadi da ćemo nastaviti dijalog sa našim transatlantskim partnerima. Hajde da vidimo šta će se desiti narednih mjeseci.

(Pobjeda)

Portal Analitika