Smjene
Smjene u policiji bile su prvi odgovor na nemile scene sa ulica crnogorskih gradova. Ministar unutrašnjih poslova Mevludin Nuhodžić pojasnio je u izjavi za Pobjedu da je cilj kadrovskih promjena da se novom energijom doprinese efikasnijem rje- šavanju ove problematike. On je kazao da ove odluke nijesu konačne i da će, bude li potrebe, biti nastavljeno sa kadrovskim promjenama.
- Dinamiku ostvarivanja rezultata po linijama rada pratiće i kadrovske promjene koje će biti planirane i kontinuirane. Iako je u prethodnom periodu bilo događaja koji su narušili javni red i mir i opravdano izazvali osjećaj uznemirenosti i nesigurnosti građana, bezbjednosna situacija u Crnoj Gori je stabilna – smatra Nuhodžić. On dodaje da ovi događaji ipak govore da će borba protiv organizovanog kriminala biti izazov za nadležne službe i u narednom periodu, što podrazumijeva njihov efikasniji rad.
- Organizovani kriminal nije problem sa kojim se suočava samo naša država jer organizovane kriminalne grupe djeluju na regionalnom i širem nivou, a njihovi međusobni obračuni se dešavaju i kod nas i u zemljama okruženja, kao i u drugim evropskim državama – naveo je Nuhodžić.
Ističe da borbu protiv organizovanog kriminala ne može dobiti jedna institucija i da je za njen uspjeh neophodna koordinacija svih nadležnih institucija u dr- žavi, kao i brza i kvalitetna regionalna saradnja.
Kontrole
Sa tim je saglasan i direktor Uprave policije Slavko Stojanović, koji vjeruje da će kadrovske promjene doprinijeti rasvjetljavanju krivičnih djela, kao i prevenciji kriminaliteta. Stojanović je ocijenio da su kadrovske promjene samo jedan vidljiviji dio planiranih aktivnosti.
- Prevencija kriminaliteta se preduzima i na terenu, kontrolama tzv. bezbjednosno interesantnih lica, radi pronalaska i oduzimanja oružja i drugih nedozvoljenih stvari i predmeta koji mogu biti ili su eventualno već zloupotrijebljeni u izvršenju teških krivičnih djela. Svi pronađeni nedozvoljeni predmeti i stvari će biti vještačeni u Forenzičkom centru, između ostalog i radi upoređivanja sa već prikupljenim materijalom – naveo je Stojanović.
On je dodao da će Uprava policije u narednom periodu, uz dodatno angažovanje policijskih službenika po potrebi, preduzeti sve potrebne zakonom propisane mjere i radnje u koordinaciji sa nadležnim tužilaštvima, kako bi rezultati u borbi protiv organizovanog kriminala bili mjerljiviji i efikasniji. Kako ističe, u policiji su svjesni kompleksnosti kriminalnih regionalnih i međunarodnih veza i zato ističe da dugoročan odgovor na taj bezbjednosni izazov takođe mora biti zajednički i sistemski.
- To podrazumijeva aktivnosti nadležnih službi, prvenstveno policije i tužilaštva država koje se suočavaju sa ovim problemom. Akcije moraju biti koordinirane i adekvatne, uz intenzivne kontakte i razmjenu informacija putem međunarodne saradnje i međunarodne pravne pomoći u krivičnim stvarima. Uprava policije MUPa ovom procesu daje i davaće doprinos aktivnostima koje su u našoj nadležnosti – kazao je Stojanović.
Smjene bile na mjestu
Da je selekcija kadrova u ovom važnom državnom organu od krucijalne važnosti smatraju i stručnjaci za bezbjednost Darko Trifunović i kriminolog Velimir Rakočević. Trifunović tvrdi da se pokazalo da u Crnoj Gori postoji visok nivo profesionalizma, od policije do službi državne bezbjednosti. Prema njegovim riječima, smjene u policiji su apsolutno opravdane. - Crna Gora je turistička destinacija i jednom nogom je već ušla u NATO, pa su ubistva usred dana neprihvatljiva za tako malu zemlju, gdje svako svakoga poznaje – kazao je Trifunović. On je ocijenio da na smjene ne treba gledati negativno, jer one donose niz novih mjera.
- Građani vide samo smjene, ali ne i to da se radi o vrlo složenom paketu, koji treba da doprinese da se svi osjete bezbjedno – kazao je Trifunović.
Rakočević je mišljenja da su nedavne kadrovske promjene izvršene na osnovu jasnih kriterijuma. - Imajući u vidu nesporno znanje i sposobnost predloženih kadrova, očekujem da će bitno doprinijeti poboljšanju uspješ- nosti i efikasnosti policije na otkrivanju, rasvjetljavanju i sprečavanju krivičnih djela – kazao je Rakočević.
On je podsjetio da sukobi kriminalnih grupa predstavljaju jedan od najvećih izazova u policijskoj djelatnosti i da je rat kriminalnih grupa moguće spriječiti angažovanjem svih raspoloživih resursa, a prije svega pravilnom organizacijom kriminalističko-operativne djelatnosti.
- To podrazumijeva visoko stru- čan pristup koji omogućava adekvatno djelovanje na suzbijanju i prevenciji kriminaliteta. Mislim da je potrebno kritički procijeniti uspješnost sadašnjeg organizacionog modela – smatra Rakočević.
Devedesete
Pored svih preventivnih i represivnih mjera, zvanično je saop- šteno da je bezbjednosna situacija odlična i stabilna. „Subjektivni osjećaj“ građana, koji se oglašavaju na društvenim mrežama i portalima, je da bezbjednosna situacija nikad nije bila gora. Mnogi, ne slučajno, današnjicu porede sa devedesetim godinama. - Prema načinu izvršenja krivičnih djela postoji nevjerovatna sličnost sa zločinima iz devedesetih godina prošlog vijeka – kaže Rakočević.
On podsjeća da i danas imamo dizanje vozila u vazduh rivalskih kriminalnih grupa plastič- nim eksplozivom aktiviranim daljinskih upravljačem.
- Nedostaje samo ispaljivanje rafala u vozila suparničkih grupa dok su u pokretu. Današnji kriminalci ne prezaju da vrše krivična djela na prometnim mjestima, što govori da su još drskiji i bezobzirniji u odnosu na njihove starije kolege – prisjeća se Rakočević.
Sigurne ulice izgleda da nema, jer, i pored sve pažnje, nikad se ne zna da li je pored nas neko bezbjednosno lice koje prati surovi likvidator, kojem jedan život manje ne znači ništa.
- Ukoliko se radi o građanima koji se ponašaju u skladu sa pravnim i moralnim normama smatram da njima generalno ne prijeti opasnost izuzev ako ne dođe do slučajnog stradanja. Zbog toga je važno da vode ra- čuna o vlastitoj bezbjednosti u smislu pojačane pažnje prilikom parkiranja i ulaska u vozilo, izbjegavanja ulaska u objekte koji imaju kriminogene elemente, izbjegavanja druženja sa licima iz kriminalne sredine – upozorava on.
Što se tiče pripadnika kriminalnih grupa, onda je situacija u bezbjednosnom smislu mnogo ozbiljnija.
- Obično prežive samo oni nosioci kriminalnih aktivnosti koji imaju mogućnost permanentnog obezbjeđenja prvog stepena u odnosu na sve potencijalne mete – objašnjava Rakočević.
(opširnije u Pobjedi)