- CNZ iz Beograda više od dvije decenije aktivno djeluje na identifikaciji, zaštiti i afirmaciji nacionalnih posebnosti Crnogoraca u Beogradu i Srbiji. U toku 2016. godine i pored loših materijalnih uslova, bez ikakve logističke podrške realizovala je više umjetničkih programa visokog umjetničkog stvaralaštva iz oblasti slikarstva, muzike ,pozorišta, književnosti, koji afirmišu sadržaje crnogorske nacije. U Beogradu prema popisu stanovništva živi oko trećina nacionalno opredijeljenih Crnogoraca. Nažalost, i ovoga puta istaknute su teškoće koje prate zajednicu i sve vrijeme njene aktivnosti. Posebno nezadovoljstvo izraženo je radom Nacionalnog savjeta (NS), koji je sebe potpuno delegitimisao kao predstavnike nacionalne manjine u Srbiji. Nedostatak znanja, a još više morala kod pojedinaca NS koji dobija značajna sredstva od države Srbije za potrebe nacionalne manjine, učinili su ih glavnim uzurpatorom ostvarenja tih prava. Na taj način oni su Savjet pretvorili u “diverzantsku zadrugu” uperenu direkno protiv interesa čitave crnogorske zajednice u Srbiji – kazao je Zečević,
Nenamjensko trošenje sredstava,”pranje para” preko fiktivnih udruženja, blokada rada, izraženi prezir prema svakoj ideji i programu koji je dostavila CNZ iz Beograda, jedine su karakteristike njihovog dosadašnjeg rada, tvrdi Zečević. Takođe, dodaje on, na svaki način je spriječeno učešće u radu stručnim i afirmisanim ličnostima koji su se decenijama dokazali javno i konkretno zastupajuci nacionalna prava Crnogoraca.
- Pored izrazite “beogradofobije” koji je sastavni dio njihovog palanačkog mentaliteta, u svemu odlučujuću ulogu imaju lični interesi koji se kriju iza patriotske retorike. Na sastanku je postavljeno pitanje da li se moze dovesti u vezu privatni biznis dvojice članova Savjeta koji su dobili nepovratne kredite od pokrajinskog fonda za razvoj za proizvodnju malina i pekmeza, a koji vlasnik iznajmljenog prostora u Vrbasu za enormnu cijenu sa troškovima od oko dvije hiljade eura. Važno je napomjenuti da ni jedna veća crnogorska asocijacija nema adekvatan prostor za rad iako je država Srbija obezbijedila ta sredstva preko Nacionalnog savjeta. U želji da se aktuelno stanje pripadnika crnogorske nacionalne manjine u Beogradu i Srbiji cjelovito sagleda sa akcentom na veću i međusobnu saradnju i konsolidaciju NS, predloženo je i da se zatraži podrška Ministarstva vanjskih poslova Crne Gore, odnosno Uprave za dijasporu – zaključuje Zečević.