On je podsjetio kako su međunarodni posmatrači ocijenili da su parlamentarni izbori bili fer i slobodni i da su osnovna prava poštovana.
“Bilo je nekih primjedbi zbog gašenja određenih mobilnih aplikacija na dan izbora, ali to se mora gledati kroz kontekst navodnih planiranih napada i dokaza o miješanju u izbore”, dodao je Tanok.
Izvjestilac za našu državu podsjeća da je istraga o tim slučajevima u toku.
“Postoji konsenzus Vlade Crne Gore i stranih vlada, što mi je potvrdio premijer Marković, da je planirani napad na bivšeg premijera Đukanovića bio stvarna i vjerodostojna prijetnja. Zabrinut sam zbog ove situacije, za koju vjerujem da ilustruje ozbiljan pritisak Rusije na Crnu Goru, ali i druge zemlje u regionu. Jasno je da je postojao pokušaj Rusije da zaustavi ulazak Crne Gore u NATO i da omete njen put u EU”, rekao je Tanok.
Zbog toga, kako ocjenjuje, sada je važnije nego ikad da sve političke partije vode dijalog u parlamentu. Tanok poručuje da je važno da Odbor EP podrži put Crne Gore u NATO. Poslanik iz Slovačke Eduard Kukan ističe da je Crna Gora izabrala proevropsku vladu.
“Vidimo sve jači uticaj Rusije u regiji. Nadam se da će Crna Gora ići svojim putem i da se neće obeshrabriti - poručio je Kukan. Dopuna Poslanik iz Mađarske Tamaš Meserik kazao je da zabrinjava planirani napad na premijera, ali i što je država blokirala neke mobilne aplikacije na dan izbora.
“To je nešto što bi se očekivalo u Kini ili Rusiji, a ne u zemlji koja želi da uđe u EU i NATO”, naveo je on.
Meserik je predložio da treba dopuniti rezoluciju kada je u pitanju zaštita životne sredine.
“Po pitanju hidroelektrana, kao i u drugim zapadnobalkanskim zemljama, Crna Gora je Divlji zapad za investitore i to treba zaustaviti. Takođe, Skadarsko jezero je nešto čemu treba zaista posvetiti mnogo više pažnje”, poručio je on.
Opširnije u Pobjedi