Komad je nastao po motivima drame „Sluškinje“ Žana Ženea, a izvode ga Nada Vukčević, Kristina Stevović i Radmila Božović.
Dramaturškinja predstave je Stela Mišković, kompozitor Draško Adžić, autorka scenografije i kostima Natalija Vujošević, asistenktinja režije Ivana Ćetković, a izvršni producenti Ivana Čejović i Marko Gošović.
- Proces rada počeli smo istraživanjem dominacije. Dolazili smo do spoznaja o nama samima, koje nisu prijatne, o tome da je kod svakog potreba za dominacijom jaka i bitna. To otkrivanje je bilo veoma značajno i za mene, kao dramaturga, i za cijeli proces nastajanja predstave - kazala je Mišković o emocijama koje su vodile razradi dramskog teksta Žana Ženea.
Ovim komadom nacionalni teatar počinje februar koji će, četvrtu godinu za redom, biti u znaku akcije „Dvoje kao jedno – zaljubite se u pozorište“. Ona podrazumijeva popust od 50 odsto za kupovinu karata za sve programe, a nastala je s namjerom da se repertoar CNP-a dodatno popularizuje i učini dostupnim najširoj publici.

Publika - stara i nova - biće u prilici da tokom februara isprati 30 programa. Prije svega, na Sceni Studio za 25. februar zakazano je praizvođenje komada „Otvoren kraj“ Jovane Bojović koju je na scenu postavio Petar Pejaković. Ova drama nagrađena je na Konkursu CNP-a za savremeni domaći tekst neafirmisanih autora „Skroz nova drama“. Uloge tumače: Gojko Burzanović, Filip Đuretić, Aleksandar Gavranić i Julija Milačić, a u autorskom timu su još scenografkinja i kostimografkinja Ivanka Vana Prelević, muzički saradnik Vjera Nikolić i asistent režije Zoran Rakočević.
Od dramskih postavki na Velikoj sceni CNP-a biće izvedene predstave: „Očevi su grad(ili)“ autorski projekat Borisa Liješevića, „Don Žuan“ Žana Batista Poklena Molijera u režiji Ane Vukotić, „Ribarske svađe“ Karla Goldonija u režiji Ane Vukotić, „Urnebesna tragedija“ Dušana Kovačevića u režiji Veljka Mićunovića, „Učene žene“ Žana Batista Poklena Molijera u režiji Jagoša Markovića, „Šćeri moja“ Maje Todorović u režiji Ane Vukotić, „Bura“ Viljema Šekspira u režiji Dejana Projkovskog, „Gorski vijenac“ Petra II Petrovića Njegoša u režiji Dijega de Bree, „Revizor“ Nikolaja Vasljieviča Gogolja u režiji Veljka Mićunovića i, nakon duže pauze, „Everyman Đilas“ po tekstu i u režiji Radmile Vojvodić.
Na Sceni Studio na repertoaru su još „Danzen“ Bertolta Brehta u režiji Damjana Pejanovića, „Isti“ Sare Đurović u režiji Damjana Čitkuševa, te gostujuća predstava „Dvije“ Tene Štivšić u režiji i adaptaciji Radmile Božović i Gorane Marković.
U okviru programskog segmenta Scena Akadamija, na istoj sceni biće izvedene studentske predstave: „Hajdemo skakati po tim oblacima“ Elvisa Bošnjaka, „Ne igraj na Engleze“ Vladimira Đurđevića, „Creeps“ Luca Hubnera i „Ljubaf“ Mari Šizgal.
U okviru novoustanovljene Dječije scene na programu su predstave „Da Da Šekspir“ i „Njegoš za djecu – kako rastu veliki ljudi“ čije režije potpisuje Petar Pejaković.
Ljubitelji klasične muzike biće u prilici da čuju dva nastupa Crnogorskog simfonijskog orkestra, koji se priređuju u saradnji s Muzičkim centrom Crne Gore. Na prvom koncertu „Pozdrav iz Austrije VII“ crnogorski simfoničari nastupiće uz austrijskog dirigenta Uvea Tajmera, te solistkinju Brigitu Šimon. Drugim koncertom dirigovaće šef CSO Grigorij Krasko, a solista će biti već poznati mladi pijanista iz Francuske Žan-Pol Gasparijan.
K.J.
Foto: CNP