Politika

KADRIBAŠIĆ: Iskreni pomiritelji ne negiraju genocid u Srebrenici

Da bi se mirili, moramo prvo znati zašto smo se i kada posvađali; ko je kome i što učinio, a na koncu- jesmo li, imajući u vidu neke detalje cijelog konteksta, baš sasvim sigurni u plemenite namjere potencijalnih ,,pomiritelja“- kazao je za Pobjedu Samir efendija Kadribašić, glavni imam pljevaljske Husein-pašine džamije, komentarišući najavu deklaracije o pomirenju Bošnjaka i Srba u Crnoj Gori.
KADRIBAŠIĆ: Iskreni pomiritelji ne negiraju genocid u Srebrenici
Portal AnalitikaIzvor

Mada nije lično uvjeren da bi takav dokument "mogao poslužiti u bilo kakve svrhe, osim u sebično politikantske i manipulativne, pa ga je, zato, suvišno i donositi", on ipak otvara niz pitanja na koja se moraju dati razgovijetni odgovori. Bez toga, ,,pomiriteljska misija“ postaje još besmislenija.

 Podsjećanje

Za početak, kako naglašava, bezrezervno bi trebalo raščistiti sa dilemom - da li politički eksponenti, odnosno promoteri budućeg dokumenta mogu, makar naknadno, prihvatiti Rezoluciju o Srebrenici koja je svojevremeno usvojena u crnogorskom parlamentu?

A Rezolucija je usvojena - bez glasova ,,pomiritelja“ iz Demokratskog fronta i bez ikakvih nagovještaja da bi u neko dogledno vrijeme ondašnji stavovi mogli biti korigovani.

Naš sagovornik podsjeća da su upravo ključni politički lideri partijskih i stranačkih grupacija iz kojih je i krenula inicijativa o pomirenju dva naroda, bili ,,najtvrđi“ protivnici civilizacijski utemeljene i apsolutno nužne Rezolucije.

Jer, u Srebrenici je, prvi put poslije Drugog svjetskog rata, na tlu Evrope, počinjen genocid nad pripadnicima jednog naroda. Taj narod je - bošnjački, a kreatori i izvršioci tog groznog, anticivilizacijskog čina su pojedinci i grupacije, pripadnici drugog, odnosno srpskog naroda.

Grijeh

Efendija Kadribašić ističe, međutim, da je civilizacijska obaveza stalno, jasno i glasno upozoravati da zbog najokrutnijih zločina pojedinaca ili ma koliko brojnih grupacija, niko nema pravo optuživati cijeli narod kojem takvi pojedinci i takve grupacije pripadaju, jer bi to bio grijeh. Ali, grijeh je, takođe, i negiranje činjenica kojima se nepobitno potvrđuje da je u Srebrenici počinjen genocid.

I sve te činjenice opštepoznatim su učinile najautoritativnije evropske i svjetske nadležne ustanove i institucije, tako da dilema oko toga - što se prije više od 21 godinu dogodilo u tom kraju Bosne - ne bi trebalo da bude. Zato kažem - ako svi, u javnosti etablirani ,,pomiritelji“, ne raščiste prvo sa sobom, a zatim i unutar svojih političkih organizacija sa neobjašnjivo iskonstruisanim dilemama, onda bi trebalo da bude jasno - o čemu se, zapravo, radi.

(opširnije u Pobjedi)

foto:pljevljainfo.me

Portal Analitika