Politika

Jelić: Uprkos izvještajima respektabilnih institucija DPS negira pad

Izvještaj Freedom House-a, potvrdio je analizu uglednog londonskog magazina The Economist i svrstao Crnu Goru u djelimično slobodne zemlje, u pogledu poštovanja građanskih i političkih prava, a uprkos tome DPS negira pad demokratskih vrijednosti, postojanje političke krize i političke korupcije kao i alarmantnu bezbjednosnu situaciju, istakao je politikolog i sekretar SDP Stefan Jelić.
Jelić: Uprkos izvještajima respektabilnih institucija DPS negira pad
Portal AnalitikaIzvor

Kako on govori najnoviji izvještaj organizacije Transparency international, koja mjeri i rangira države po indeksu percepcije korupcije, pokazuje da je Crna Gora u 2016-toj, pala 3 mjesta niže u odnosu na 2015.godinu, i na skali od 1 do 100 ocijenjena je sa 45 bodova, zauzimajući 64 mjesto na listi od 176 zemalja. 

''Pad na ljestvici je očekivan, s obzirom da Vlada državnog udara nije pokazala konkretne rezultate u borbi protiv korupcije u protekloj godini. Navedeni izvještaji predstavljaju indikatore kako će na Crnu Goru gledati međunarodna zajednica i potencijalni investitori – kojima su ovi izvještaji i te kako bitni pri donošenju strateških odluka. Zabrinjavajuće je da uprkos nalazima respektabilnih međunarodnih organizacija koji daju realnu analizu stanja u Crnoj Gori, DPS negira pad demokratskih vrijednosti -  postojanje političke krize i političke korupcije kao i alarmantnu bezbjednosnu situaciju'', ističe Jelić.

On ističe da je DPS i u posljednjoj kampanji obmanuo narod Crne Gore.

''Da su obmane  njihov najbolji alat,  vidjeli smo i  u kampanji kada su po ko zna koji put obmanuli narod pričama o stvaranju pogodnih uslova za strane direktne investicije i kredibilnim međunarodnim partnerima koji će ulagati u Crnu Goru, a ne iznositi iz nje. 
Između ostalog, u toku kampanje naveli su da Crna Gora mora biti „podsticajna za stvaralački potencijal pojedinaca i investitora“ kako bi se stvorili preduslovi za progres cjelokupnog društva'', govori Jelić. 

Kako on dalje saopštava, zemlja koja je okarakterisana kao djelimično slobodna u pogledu poštovanja građanskih i političkih prava (Freedom House),  partijska diktatura,  odnosno hibridni - nedemokratski režim (The Economist) i zemlja sa izrazitim stepenom korupcije (Transparency international) ne može predstavljati sigurno tlo za investitore. 

''Pošto Vladi državnog udara i okolnim partijama, pravi investitori koji će unositi kapital u Crnu Goru nijesu bitni, oni će nastaviti da sprovode politiku pohare privlačeći partnere koji će zajedno sa njima sudjelovati u pustošenju Crne Gore. Ukoliko su pod kredibilnim stranim investitorima, smatrali investitore iz siromašnih zemalja trećeg svijeta, uspjeli su ostvariti svoj programski cilj jer je Crna Gora trenutno podsticajna samo za njih i u rangu sa njima'', zaključuje Jelić. 

Portal Analitika