Jednoglasnoj odluci prethodila je umjerena polemika između dojučerašnjih koalicionih partnera Izbora i DPS-a oko upravljanja gradom protekle dvije godine. Izbor je zamjerio opet DPS-u što je opstruirao njegove planove i projekte, a iz DPS-a su to demantovali, tvrdnjom da su upravo podržavali Izbor i njhove poteze, kao i da su se za razliku od njih bavili životom grada.
Mladen Ivanović (Izbor), objasnio je pravnčki osnov za donošenje odluke o skraćenju mandata Skupštine, nakon što je građanska lista Izbor raskinula 6. januara koaliciju sa DPS-om. Ali je i obrazložio da je Heceg Novi u svakom pogledu zaostajao. Izbor je nuduo promjene, znanje i iskustvo za ekonosmki i kulturni oporavak grada, ustvrdio je on, kao i da im politika nije bila potrebna, već im je samo škodila.
– DPS-u smo jasno saopštili da prema njima nemamo simpatije i da ćemo u koaliciju ući smao ako podrže naše ideje i planove – istako je Ivanović, uz tvrdnju da su tolerisali DPS-ov pokušaje pogubne privatizacije, slabu kadrovsku politiku i sporost u realizaciji projekta EPK. Posljednje što DPS nije odgvorio jeste zahtjev od 8. decembra sa programom planova i projekata koje treba realizovati – istako je Ivanović.
Stevan Cvjetković (SNP) predložio da se pojedinačno odbornici izjašnjavaju o inicijativi, što je na kraju i usvojeno.
Nevena Keković (DPS) je rekla da su svi imali velika očekivanja, ali nelogična je izjava lidera Izbora koji je mnogo puta tvrdio da je imao odličnu saradnju sa vrhom DPS-a ali ne i sa lokalnim DPS-om.
– Očekivali su da će DPS u Podgorici dati veću podrškiu njima nego nama. To je bila nerealna ambicija. EPK je bila odlična ideja. Kolika je bila podrška DPS-a govori da je na čelu te inicijative bio i predsjednik Crne Gore, Filip Vujanović. Gdje je nastao problem – zapitala je Keković i ukazala da je Izbor u aplikaciji za EPK sebi pripisao zasluge za obnovu političkog sistema grada. Osim toga realnije bi bilo da su podnijeli račune kako je potrošeno 500 hiljada eura za ovaj projekat.
Nataša Martić (Izbor) kazala je da je Izbor u koaliciji sa DPS-om koji ima logistiku u Podgorici očekivao više.
– Komunikacija sa ozbiljnijom i iskusnijom partijom DPS-om nije uspjela, jer su građani tražili nešto drugo. Komunikacija između odborničkih klubova nije postojala. „Kapilarna opstrukcija je bila na strani DPS-a, kada je riječ o infrastrukturnim projektima, planovima i PUP-u, ali i prijektu EPK, koga smo jedva usvojili pred odlazak u Brisel – kazala je Martićka.
Tamara Vukašinović (DPS) osporava priču Izbora i podsjeća da je do nedavno predsjednica Opštine bila Nataša Aćimović, kao i da je ona bila predlagač većine tačaka dnevnog reda:
– DPS je kao dobar koalicioni partner vjerujući u riječ Izbora i da zajedno možemo donijeti dobro gradu podržao sve tačke dnevnog reda. Odakle onda opstrukcija? Nismo podržavali samo ono što je mimo procedue i zakona. Izbor je najodgovorniji i ne može da se opere, jer je dvije godine bio u izvršnoj vlasti – smatra Vukašinovićka.
Milovan Baždar (URA) vjeruje da ima dosta članova DPS-a i Izbora koji su željeli dobro Herceg Novom, ali ipak očekuje kraj jednog nesrećnog projekta i pad DPS-a. Ukazao je i na loše poteze te propale koalicije. Pogrešan je rad javnog servisa i službi, porastao je po partijskoj pripadnosti broj zaposlenih, a funkcija predsjedika opštine pretvorena je u karikaturu. Ništa nije od investicija završeno, otkazani su i neki stalni programi kulture, a projekat EPK je posljužio za privatne interese, smatra Baždar.
Gordana Rajević (DPS) Odbila je optužbe Izbora za opstrukciju, čak je DPS bio na žalost isuviše tolerantan, kaže ona.
– Podržavali smo sve, osim nekih megalomasnkih ideja. Oni nisu bili za dijalog sa nama. Vjerovatno ne želeći da prepuste vlast nakon dvije godine DPS-u, raskinuli su koaliciju. Nema osnove da se mi ovdje optužujemo, jer je odgvornost njihova, a djelimično i naša – ukazala je Rajević navodeći realizovane projekte, posebno u poboljšanju kulturne ponude grada. (Radio Jadran)