- Za zakon možemo reći da se poštuje u mnogo većoj mjeri nego što je to bio slučaj sa prethodnim, između ostalog i zato što su kazne koje su propisane mnogostruko veće nego što su to bile u periodu važenja starog zakona. Sem kaznene politike koja je uticala na trgovce da poštuju Zakon o zaštiti potrošača, bitan faktor koji je uticao na nivo implementacije jeste i ukrupnjavanje trgovačkih maloprodajnih lanaca i dolazak etabliranih investitiora iz zemalja EU koji su uložili u oblast trgovine, a samim tim donijeli modele modernog poslovanja zasnovanih na zadovoljnom potrošaču - kazao je on.
Rabrenović je istakao da sada potrošači na mnogo lakši način i po skraćenom postupku, u odnosu na raniji zakon, mogu da podnesu prigovor. Naglasio je i da je kroz set zakona uređena oblast potrošačkog prava, u koje se ubrajaju zakoni o potrošačkim kreditima i o bezbjednosti proizvoda. Istakao je i da važeći zakon obezbjeđuje garanciju koja važi dvije godine i odnosi se na sve proizvode, što nije postojalo ni u jednom ranijem zakonu.
- Izmjenama Zakona o zaštiti potrošača biće dodatno osnažena ova oblast i potrošači će, između ostalih novina, moći da vrate bez obrazloženja proizvod koji je kupljen na daljinu, u roku od 14 dana od prijema proizvoda - naveo je on.
Prema njegovim riječima, potrošači se najčešće žale na neistaknute cijene ili na razliku u cijeni na proizvodu i u registar kasi. Slijede prigovori na nepostojanje obavještenja o proizvodu na samom proizvodu, što je veliko kršenje potrošačkog prava.
- Prigovori vezano za usluge od javnog interesa, odnosno za vodovod, električnu energiju, internet i kablovske operatore, brojni su i predmet su čestog nezadovoljstva potrošača i ukazuju na potrebu intenzivnije kontrole inspekcijskih organa i primjenu zakona - naveo je on, ističući i da je nepoštovanje garancije i nepostupanje po odredbama zakona takođe jedan od razloga čestog prigovora potrošača.
Izvor: Dan