Termin koji je dodijeljen Crnoj Gori biće poznat uskoro, a već su počele opsežne pripreme za ovaj poduhvat koji će se realizovati kao javna manifestacija u holu škole uz prisustvo učenika i javnosti. Tokom dvadesetak minuta, koliko će ISSS biti u "vidnom polju" instalirane zemaljske stanice, učenici će direktno razgovarati sa astronautima.
Članovi radio kluba "Podgorica" će u školskom holu instalirati svu potrebnu opremu a u dvorištu mobilni, motorizovani antenski sistem koji će pratiti kretanje stanice i omogućiti dobar prijem signala sa nje i odašiljanje signala iz škole ka stanici.
Danas je izvršena i prva proba antenskog motorizovanog sistema i prijem testne fotografije koja se povremeno, za potrebe testiranja, emituje iz ruskog modula ISS-a.
U momentu prijema, stanica je bila u preletu iz pravca jugozapada i kada je u 12.38 sati ušla u domet klubske prijemne opreme, bila je na visini od 410,77 kilometara, na poziciji jugoistočno od Sarajeva i kretala se brzinom od 27.604 km/h.

Prijem je bio uspješan, testna fotografija je primljena sa malo šuma, a najveći problem kod prijema signala sa objekata koji se kreću ovako velikim brzinama a ne nalaze se u geostacionarnim orbitama, je promjena frekvencije signala usljed poznatog Doplerovog efekta. Problem je uspješno riješen preciznim praćenjem putanje.
U sljedećoj probi će se testirati još i sistem sa pretpojačavačima signala, tako da će djeca sa astronautima moći da razgovaraju praktično bez šuma i primijetnih izobličenja u prenosu.
Oprema je danas funkcionisala besprijekorno. Završene su i administrativne pripreme, pa je tako Agencija za elektronske telekomunikacije za ovu priliku dodijelila specijalni pozivni znak 4O0ISS, a saglasnost je dalo i Ministarstvo prosvjete.
Sprema se i prigodna izložba telekomunikacione opreme, a čitav događaj će se moći pratiti i preko Interneta putem video striminga.