Ovim riječima je generalni sekretar Crnogorske akademije nauka i umjetnosti – CANU Dragan Radonjić pojasnio neke od razloga zbog kojih u okviru obilježavanja 170 godina od objavljivanja „Gorskog vijenca“ neće razmatrati temu Petra II Petrovića Njegoša kao „genocidnog pisca“. Naprotiv, tribina treba da aktualizuje pitanje, već njegov značaj.
- Naravno, program jeste obiman, kako i pripada ovom jubileju, ali to ne znači da se isključuje potreba da se sagledaju i neke druge dimezije ovog djela u današnjem kontekstu, koje možda izazivaju drugačiji senzibilitet jednog dijela građana Crne Gore. Ipak, mislimo da to nije prilika da tim raspravama ovdje bude mjesto, već da je to predmet rasprave za koju treba visoki stepen građanske i političke kulture - da bi se Crna Gora afirmisala kao jedno razvijeno demokratsko i multikulturalno društvo. Dakle, naša je ideja da akcenat bude na djelu, njegovom značaju svega što reprezentuje, kao važan dio kulturne i nacionalne tradicije – dodao je on.
Radonjić podsjeća da CANU ima misiju da afirmiše kulturnu, nacionalnu i državnu tradiciju Crne Gore. U tom smislu, dodaje, nastoje da na primjeren način obilježe svaki značajni jubilej iz ovih oblasti.
- Cijeneći da je „Gorski vijenac“ književno djelo koje ima poseban nacionalni i nadnacionalni značaj i civilizacijski kontekst, Predsjedništvo CANU usvojilo je poseban program cjelogodišnjeg obilježavanja ovog jubileja, kako bi se što potpunije, na jedan primjeren akademski nivo, istakao književni i kulturni značaj ovog djela i njegovog autora – kazao je Radonjić.
On je precizirao kako je usvojen i program koji čine raznorodni događaji, a prvi najavljuju za početak marta. Naime, biće osnovana posebna Tribina „Petar II Petrović Njegoš“, u okviru koje će domaći i strani naučnici, umjetnici i istaknuti stvaraoci govoriti o našem pjesniku i njegovom najpoznatijem djelu.
Uslijediće, najvjerovatnije u maju, multimedijalna izložba radova inspirisanih „Gorskim vijencem“, a ista postavka pratiće 13. novembra dodjelu Njegoševe nagrade u Biljardi na Cetinju. Septembar rezervisan za objavljivanje monografije „Njegoš i njegošolozi“ akademika Radomira Ivanovića. Jubilarno izdanje „Gorskog vijenca“ pojaviće se u oktobru, kada i bibliografija o tom djelu. Konačno, u decembru će biti objavljen i Zbornik sa svih najavljenih događaja u okviru Tribine „Petar II Petrović Njegoš“.
- U cilju organizacije ovih programa, formiran je Organizacioni odbor na čijem je čelu predsjednik CANU Dragan K. Vukčević, potpredsjednici Đorđe Borozan i Ljubiša Stanković, sekretari odjeljenja Zoran Rašović, Niko Martinović i Pavle Pejović, te ja generalni sekretar akademije – naveo je Radonjić.
Pored njih, članovi odbora su ministar kulture Janko Ljumović i predsjednik Fondacije „Petrović Njegoš“ princ Nikola Petrović Njegoš. Riječ je o institucijama sa kojima je CANU nedavno potpisala sporazume o saradnji.
Radonjić je zaključio kako lista učesnika nije konačna, da je mahom čine crnogorski akademici, te da će biti vremenom dopunjavana.
Osim Radonjića, progam obilježavanja 170 godina od prvog izdanja „Gorskog vijenca“ predstavile su načelnica službe CANU Marina Vukićević, te savjetnica Biljana Jovanović koja je ujedno sekretarka Organizacionog odbora.
K.J.