Do 10. marta publika će u izložbenom prostoru „Zisa“ Zone savremenih umjetnosti biti u prilici pod vidi 3.500 djela objedinjena temom „Mediteranske rute“.
Za selekciju umjetnika iz Crne Gore, pod nazivom „Imago Montenegrina“, 65 umjetnica i umjetnika različitih generacija i stilskih pripadnosti uradili su po dva rada na platnu formata 12x10 cm. Radove potpisuju Anka Burić, Saša Krstićević, Ivana Vujošević, Zdravko Delibašić, Sandra Đurović, Dim Tim ACG, Olivija Ivanović Strugar, Marija Kapisoda, Dragan Karadžić, Marko Marković, Ana Matić, Jelena Jovančov, Ratko Odalović, Novica Kovač, Suzana Pajović, Jovan Milošević, Nina Vukčević, Željko Reljić, Maša Jovović, Petar Delijević, Tijana Vujović, Adela Zejnilović, Ivanka Vana Prelević, Nada Kažić, Zoran Petrušić, Tijana Dujović, Milijana Istijanović, Lazar Pejović, Jelena Tošković, Tomo Pavićević, Draško Dragaš, Ivan Šuković, Jovana Vujanović, Katarina Švabić, Adin Rastoder, Siniša Radulović, Ivana Radovanović, Tijana Gordić, Adrijana Gvozdenović, Vlatka Vujošević, Milovan Kadović, Milica Janković, Dejan Drašković, Tatjana Markuš, Mirjana Marsenić, Ana Miljkovac, Petar Vujović, Milka Delibašić, Ana Knežević, Blažo Kovačević, Natalija Mijatović, Marina Đurđić, Jelena Pavićević, Jovana Šarac, Iva Ivanović, Nikola Radović, Bojana Bogavac, Marko Lukovac, Teodora Nikčević, Duško Miljanić, Lena Nikčević, Branka Vujović Radunović, Milica Mijajlović, Radovan Vukasović i Romana Pehar.
- Projekat „Imago Mundi - Crna Gora“ privatne kolekcije „Luciano Bennetton“ otvara vrata crnogorskim umjetnicima da afirmišu svoje autorske prakse van regionalnih okvira na sasvim specifičan način i kao pojedinci i kao predstavnici konkretnog umjetničkog prostora, koji na ovaj način postaje dio jednog mnogo šireg, globalnog konteksta. Selekcija obuhvata nekoliko generacija autora, različitih umjetničkih opredjeljenja i iskustava.
Potpuno nezavisno od stila koji dominira u njihovim ličnim izrazima umjetnici i umjetnice su bili pozvani da ovom „izazovu“ pristupe sasvim slobodno u pogledu teme i medija koji koriste. Imajući u vidu broj i raznorodnost interesovanja pozvanih autora, nije bilo moguće okupiti ih oko određene teme, ali je svakako iz ove selekcije čitljivo da umjetnici koji su danas aktivni na domaćoj sceni ili tek ulaze u svijet umjetnosti (bez obzira da li su neposredno vezani za Crnu Goru ili samo povremeno izlažu na „domaćem terenu“) posjeduju svježinu i dinamičnost i njeguju autentičnost izraza.
Uprkos svim promjenama, krizama, (privremenoj) stagnaciji dinamizma uslovljenoj spoljašnjim društvenim prilikama, „novim talasima“ entuzijazma i stvaralačkog zanosa, tokom poslednjih nekoliko decenija koje su za neke bile period autorske zrelosti dok oni najmlađi tek počinju svoje oblikovanje u i dalje neizvjesnim okolnostima za življenje od umjetnosti, i danas je moguće primjeniti stav Ješe Denegrija koji referira na umjetnost 90-tih godina XX vijeka da umjetnost jeste bitnija i trajnija od tekućih izvanumjetničkih zbivanja, i da je ona kao takva „uvijek alternativna u odnosu na trenutno dominantni politički kontekst“.
U odnosu na generacijsku pripadnost različite su teme kojima se bave odabrani autori i autorke. Jedan broj njih analizira svoje neposredno okruženje baveći se promišljanjem o sredini u kojoj žive i stvaraju kroz direktno sagledavanje društvenih okolnosti u odnosu na koje su primorani da se usklađuju. Stvaranje mikro svjetova u kojima je sve moguće za neke je bjeg od stvarnosti, a za neke prilika da se ukaže na stanje nestabilnosti u kojem se nalazi (naše) savremeno društvo. Bez obzira na medij koji se formalno bave ili onaj koji su za ovu priliku odabrali, on je gotovo uvjek u saglasju sa njihovim karakterističnim stilom i jezikom dok su se drugi upustili u kombinovanje različitih medija, stvarajući jedan novi izraz - zapisala je Dabović-Pejović u katalogu crnogorske selekcije.
Kako se navodi u najavi, Imago Mundi odabrao je da novi dio izložbenih aktivnosti posveti Mediteranu (Mare nostrum - Naše more), gdje „naše“ ima aspiraciju da bude izraz pripadnosti svih nacija koje dijele ovo more, kolijevku zapadne civilizacije: od srednjeg istoka, sa Palestinom i Izraelom, Sirijom i Libanom, afričke obale - Egiptom, Libijom, Tunisom, Alžirom i Marokom, pa do Evrope krajnjeg istoka od Portugala do Grčke i Turske preko Španije, Francuske, Italije sa naglaskom na Kampaniji i Siciliji, sve do Albanije, Crne Gore, Hrvatske i Slovenije.
- Izložba nudi jedinstveni uvid u savremenu umjetnost i originalan pogled na more koje je u sredini: 3.500 radova iz 21 kolekcije koje istražuju kolektivno nove rute u ovom moru koje je poslednjih decenija je postalo čak i barijera, sinonim tragedije, očaja i smrti - preciziraju organizatori.
K.J.