POBJEDA: Kako komentarišete najavljeni bojkot izbora u Nikšiću od opozicionih partija?
VUKOVIĆ: Imajući u vidu političko djelovanje opozicije nakon oktobarskih izbora, ta bi se odluka mogla smatrati krajnje neočekivanom. S izuzetkom DF-a, opozicija je povratak u parlament uslovila upravo okončanjem istrage o terorističkom napadu planiranom za dan izbora. Umjesto da, sljedstveno tome, pozdrave djelovanje nadležnih organa i činjenicu da bi taj slučaj uskoro mogao dobiti sudski epilog, opozicionari optužuju tužilaštvo za svjesno i političkim razlozima motivisano podizanje tenzija u Crnoj Gori.
Sa druge strane, teško je oteti se utisku da je odluka o bojkotu izbora u Nikšiću samo nastavak političke prakse lišene principijelnosti i osjećaja odgovornosti za ukupno stanje u državi. U suprotnom, kako je moguće objasniti nepodijeljenu podršku opozicionih stranaka ranijim akcijama istog tužilaštva koje su, između ostalog, rezultirale procesuiranjem visokih funkcionera DPS-a uoči nedavnih izbora?
Kako je moguće objasniti stav jednog opozicionog lidera da parlament istovremeno može biti legitiman i nelegitiman, zavisno od toga kako o povjerenju Vladi glasaju njegovi poslanici? Ili objasniti djelovanje drugog opozicionog lidera koji s pravom doživljava predsjedavanje PS OEBS-a kao krunu svoje političke karijere i svojevrsni izvor političkog autoriteta, dok istovremeno ignoriše zaključke predstavnika ove organizacije u Crnoj Gori o tome da su oktobarski izbori bili fer i slobodni? Kako je, i mimo OEBS-a, moguće objasniti da se 16. oktobra 2016. u Crnoj Gori dogodio „državni udar“, a da je u Kotoru i Budvi to bio sasvim običan dan? Kako je moguće objasniti situaciju u kojoj rezultate izbora ne priznaju one političke snage koje su se prethodno proglasile pobjednicima na tim izborima, nudeći trećoj partiji koalicionu, a onda i podršku za formiranje manjinske vlade?
Konačno, kako je moguće iskazivati podršku evropskoj integraciji Crne Gore i, u značajnom dijelu, bazirati političku argumentaciju na izvještajima EU o napretku, a zanemarivati ocjene Brisela o neodrživosti bojkota parlamenta?
Bojim se da bi se, na simboličkoj ravni, ovakva politička logika najslikovitije mogla izraziti anegdotom o poglavici jednog afričkog plemena koji je, na molbu da objasni razliku između dobra i zla, navodno odgovorio: „Zlo je kad susjed-no pleme nas opljačka i siluje naše žene, a dobro je kad mi to uradimo njima“.
(opširnije u Pobjedi)