"Specijalni tužilac je rekao da vjeruje da su ruske obavještajne službe bile umiješane na određenim nivoima. Treba ostaviti istrazi da kaže šta se sve dešavalo. Miješanje Rusije u naš izborni proces sa više nivoa je bilo vidljivo i ranije”, rekao je Darmanović nakon sastanka sa ministrom vanjskih poslova Estonije Svenom Mikserom.
On je rekao da miješanje Rusije nije specifično samo za Crnu Goru.
"Tužilac nije kazao koji su nivoi miješanja u pitanju i treba biti strpljiv u tome šta će pokazati sudski proces. Vlada nije razmatrala bezbjednosnu situaciju na posebnim bezbjednosnim sastancima”, istakao je Darmanović.
Crnogorski ministar vanjskih poslova je nakon susreta sa estonskim kolegom rekao da dvije zemlje vežu prijatne uspomene. Estonija je, naime, prva zemlja koja je uspostavila diplomatske odnose sa Crnom Gorim nakon obnavljanja nezavisnosti 2006. godine, prva koja je ratifikovala Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju Crne Gore i EU 2007. godine i, takođe, prva zemlja koja je ratifikovala Protokol o pristupanju Crne Gore NATO-u.
“Sarađujemo u oblasti odbrane, a nadamo se proširenju sadadnji u oblasti ekonomije, poljoprivrede i pravosuđa, a vjerujemo da može doći i do intenzivnije saradnje među našim univerzitetima. Imamo velika očekivanja od estonskog predsjedavanja EU. Nadamo se da ćemo otvoriti nova poglavlja, a neka privremeno zatvoriti. Estonija moze da bude ne samo pouzdan partner, već i dobar primjer. Ona takođe dijeli i globalne bezbjednosne izazove sa kojima se i mi suočavamo”, naglasio je Darmanović.
Mikser je rekao da će Estonija preuzeti predsjedavanje EU u drugoj polovini godine i dodao da njegova zemlja podržava proširenje EU i NATO, kojima se priključila 2004. godine.
“Podržavamo Evropu kao cjelokupnu i slobodnu, i smatramo da je pravo svake nacije da bira savez kojem želi da pripada. Prvi smo podržali crnogorski pristup NATO-u i nadamo se da ćete ubrzo preći ciljnu liniju i postati punopravna članica. Nadamo se da ćete tokom našeg predsjedavanja EU otvoriti nova i zatvoriti određena poglavlja. Nadamo se takođe da EU sa svoje strane neće odlagati sprovođenje nekih reformi. Sada nije lako biti u EU, jer narednog mjeseca očekujemo pregovore o Bregzitu. Nadamo se da ti događaji neće baciti sjenku na naše predsjedavanje i zemlje koje žele da postanu članice. Premda smo male države, ima mnogo oblasti u kojima možemo da sarađujemo”, poručio je Mikser.