Društvo

Kasni rekonstrukcija Šetališta Pet Danica u Igalu

Završetak rekonstrukcije dijela šetališta Pet Danica u Igalu, obustavljen je pred početak prošlog ljeta, upravo da radovi ne bi remetili sezonu. Neizvjesno je hoće li uopšte posao biti završen do kraja ove godine. O nevjerovatnim okolnostima i preprekama za obnovu samo 365 m staze od Galeba do Raffaela, Radiju Jadran su govorili u Agenciji za razvoj Herceg Novog.
Kasni rekonstrukcija Šetališta Pet Danica u Igalu
Portal AnalitikaIzvor

Na prošlonedjeljnom sastanku predstavnika Agencije i v.d. predsjednika Opštine Dragana Jankovića, dogovoreno je da se prvi dio šetališta, od Galeba do terase Dominicana pokrije behaton pločama i postavi javna rasvjeta, budući da je taj dio rekonstruisan. Ali, nastavak rekonstrukcije Šetališta, od Dominicane do konobe Krušo koči više problema – od građevinskih, imovinskih do administrativnih. O svemu tome za Radio Jadran priča Aleksandar Saša Vujović, pravnik u Agenciji za izgradnju i razvoj Herceg Novog.

On prvo podsjeća da je Opština Herceg Novi sa Morskim dobrom napravila ugovor o zajedničkoj investiciji. Kad je donijeta građevinska dozvola 2014. godine ona je glasila na Opštinu i Morsko dobro, a to je bitno zbog toga što ni jedan niti drugi investitor ne mogu da rade ništa bez saglasnosti ovog drugog, na samom projektu a ni tokom izvođenja. Agenciju  je ovlastila Opština da bude neposredni izvršilac posla uz saglasnost Morskog dobra, podsjeća Vujović:

–  Međutim, ta građevinska dozvola iz 2014. nije se mogla izvršiti jer projekat nije bio urađen u skladu sa sadašnjim stanjem. Kad se krenulo sa izvođenjem 2015. već tada su bili problemi – pojavili su se neki privremeni objekti ispred grnčara ( apartmani Cebra ) odnosno u trasi Šetališta, onda sam projekat nije prošao reviziju, a kasnije kada je reviziju uradio Građevinski fakultet našli su dosta grešaka. Ugrađena je i kanalizaciona cijev u trupu šetališta i to bez dozvole. I kada je izvođač krenuo sa radovima, on je prvo naišao i na lošu trasu  i obustavio radove. To je bilo njegovo pravo, priča Vujović.

U takvoj situaciji, da se ne bi vadila nova građevinska dozvola, u Zakonu o uređenju prostora i izgradnji objekata postoji mogućnost da se uradi dopunski projekat , uz saglasnost vlasnika zemljišta i  inspektora za građevinarstvo.

U prvoj fazi Šetališta je bilo lako, jer je Opština bila vlasnik zemljišta. Međutim, problemi su mnogo veći u drugom dijelu šetališne staze od terase Dominicana do restorana Mimoza, ističe Vujović.

– Tu su objekti ispred grnčara ( apartmana Cebra ) koji su ušli u trasu samog šetališta. Ako se ti objekti ne sruše, ne može se ispoštovati propisana širina šetališta. Za rušenje treba  saglasnost Komunalne policije, zatim provjera objekata da li imaju dozvolu ili ne, a oni u svakom momentu mogu udariti privremenu mjeru da stanu svi radovi. Onda bi to povuklo višegodišnji sudski proces, objašnjava Vujović.

Da se to ne bi radilo, investitor – Opština Herceg Novi je dala projektni zadatak da se prilikom izrade dopunskog projekta ne diraju postojeći objekti na terenu da ne bi došlo do sudskog postupka, što znači da se ne smiju rušiti ti objekti ispred grnčara kao ni terasa restorana Mimoza:

– U takvoj situaciji, da bi se očuvala stabilnost šetališta, jer kod grnčara se ona „smanjuje“ svake godine zbog udara talasa koji prebacuju šetalište, došlo se na ideju da se stavi jedan stub na seke  ispred grnčara.  Agencija je Morskom dobru, kao drugom investitoru uputila zahtjev da daju saglasnost za postavljanje stuba. Međutim, iz Morskog dobra su kazali da „njima više ne odgovara da budu investitori”. Nakon toga je zaključen ugovor između Opštine i Morskog dobra. Građevinska dozvola se prenosi na Opštinu, a Morsko dobro  finansira posao- pojašnjava Vujović.

Administrativnim procedurama tu nije kraj. Vujović priča da kad je Morskom dobru upućen zahtjev za saglasnost oni su ga proslijedili Ministarstvu finansija, koje je po Zakonu o državnoj imovini nadležno da daje saglasnost za raspolaganje i korišćenje državnog zemljišta. Ministarstvo ga je vratilo Morskom dobru, savjetujući da se mora ići preko Ministarstva održivog razvoja i turizma. Onda je MORT sve kandidovao  Vladi. Međutim, nije bilo podatka o tome da za gradnju šetališta postoji građevinska dozvola, ni podatka zašto treba da se zauzima  zemljište, niti je bilo podatka o tome da je potrebno da se radi dopunski projekat .

– Koliko sam ja informisan, na sjednici Vlade, ministar kulture, poučen iskustvom Morskog dobra koje je izgradnjom šetališta u Perastu narušilo izgled Boke, i to dijela koji je pod zaštitom UNESCO-a, apelovao je da se ta situacija ne ponovi. Stoga je predložio da se traži saglasnost  Uprave za kulturna dobra , pojašnjava Vujović.

– Iz Agencije su poslali svu neophodnu dokumentaciju i Upravi i MORT-u, radi dozvole za postavljanje jednog stuba. Prijedlog je bio na Vladi prošle sedmice, ali je skinut sa dnevnog reda. Zašto, još  nemamo informaciju – kaže Vujović.

Do tada, ideja je da se prvi dio šetališta pokrije behaton pločama, jer iako je dosadašnji dio posla okončan, nedostaje fina dorada i rasvjeta. Javna nabavkla obavljena je još 2014.

– Novi dorađeni projekat poslat je Građevinskom fakultetu koji ga je odobrio, ali izvođač radova, Đokić grupa, može da radi samo ako i za ovu drugu trasu dobije urađen dopunski projekat . Da bi se do projekta došlo, kao prvo treba saglasnost vlasnika, pa izrada dopunskog projekta, zatim revizija a na kraju odobrenje građevinskog inspektora. Za sve treba  bar 6 -7 mjeseci. Zato će se do ljeta prvi dio popločati, a na jesen ili kasnije proširivati  šetalište, zaključio je Vujović.

Firma koja je izabrana na tenderu za behaton ploče treba da ih isporuči, kako bi  Đokić grupa  krenula  sa radovima.

Podsjetimo da je rekonstrukcija šetališne staze od Galeba u Igalu do kupališta Raffallo na Toploj, u dužini od 365m, počela još u oktobru 2015. godine. Vrijednost investicije je 350 hiljada eura, a radove izvodi barska kompanija Đokić group D.O.O. Radovi su bili konzervirani nekoliko puta, zbog praznika, sezone i preprojektovanja.

(Radio Jadran)

Portal Analitika