Cijena zlata je od početka godine porasla skoro 10 odsto, javljaju agencije.
Slabiji dolar i smanjena očekivanja po pitanju skorog povećanja kamatnih stopa u SAD, kao i rastuća geopolitička neizvjesnost, podstakli su tražnju zlata u prošloj nedjelji.
Srebro je takođe poskupjelo, 1,7 odsto tokom prošle nedelje, na 18,34 dolara po unci. Za srebro je ovo bila deveta uzastopna nedjelja trgovanja u pozitivnoj teritoriji.
Cijena platine je na nedjeljnom nivou porasla 1,78 odsto, na 1.028,70 US$/unci, dok je paladijum naprotiv, za nedjelju dana oslabio 0,2 odsto i u petak se trgovao za 772,95 dolara po unci.
Podršku plemenitim metalima pruža i spoznaja da će ekonomska planovi Trampove administracije imati ograničen uticaj na privredu u ovoj godini. To je potvrdila i izjava ministra finansija SAD-a Stivena Mnuhina, koji je, u prvom intervjuu nakon prošlonedjeljnog stupanja na funkciju, rekao da sve mjere koje nova američka vlada preduzima vjerovatno neće imati većeg uticaja u ovoj godini, iako priželjkuje da poreska reforma bude usvojena prije avgusta.
“Investitori su počeli da shvataju da je tempo rada vlade sporiji od brzine poslovanja, a pogotovo od brzine tržišta”, objašnjavaju analitičari CMC Markets.
Rastuća zabrinutost zbog predstojećih izbora u Holandiji, Francuskoj, Njemačkoj i Italiji, gdje populistički pokreti obećavaju da će srušiti “status quo” u EU, takođe su podstakli tražnju za plemenitim metalima, koji slove kao zaštita od političkih rizika.
Najnovija istraživanja koja je sproveo “Kitco” pokazuje da većina stručnjaka, njih 68 odsto, vjeruje da će cijene plemenitih metala rasti i naredne sedmice.
“Sve oči su sad uprte na ishod sastanaka Federalnih rezervi u martu, kako bi se više saznalo po pitanju povećanja kamatnih stopa. Po svemu, izgleda da postoji prostor za povećanje cijena zlata”, mišljenja su trgovci.