Održiv sistem
Prema njegovim riječima, važeći zakon ima niz nedostataka, kako u procesu registracije, tako i u procesu finansiranja, pa se izmjenama želi uspostaviti kvalitetan i održiv sistem funkcionisanja nevladinih organizacija.
– Osnovni cilj donošenja ovog zakona jeste uspostavljanje kvalitetnog i održivog sistema finansiranja projekata NVO iz državnog budžeta. Važeće odredbe Zakona predviđaju model takozvanog „centralizovanog“ finansiranja projekata i programa NVO, ali i kompleksnu proceduru s puno nejasnoća, što su razlozi zbog kojih taj model nikad i nije implementiran u praksi. Pored izmjena zakona, u dijelu koji se odnosi na finansiranje projekata NVO iz državnog budžeta, Prijedlogom zakona se daje mogućnost dodjele državne imovine na korišćenje nevladinoj organizaciji, u skladu sa Zakonom o državnoj imovini, a predviđene su i izmjene važećih rješenja u vezi sa registracijom NVO, čija primjena u praksi je pokazala nedostatke – kazao je Šikmanović.
Što se tiče modela finansiranja, koji je predložen on je, kako je rekao naš sagovornik, na liniji strateških opredjeljenja Vlade koja su iskazana prilikom donošenja Strategije razvoja nevladinih organizacija2014- 2016. i Analize institucionalnog okvira za vršenje poslova od značaja za razvoj NVO. Precizira da je u tom smislu predloženo uvođenje kombinovanog modela koji bi podrazumijevao centralizaciju planiranja i decentralizaciju raspodjele sredstava za projekte i programe NVO…
Vjerske zajednice neće se registrovati kao NVO
Izmjenama zakona precizirano je da vjerske organizacije više neće moći da se registruju kao nevladine. U obrazloženju se navodi da se zakonodavac na taj korak odlučio zbog učestale prakse da se organizacije sa vjerskim karakterom žele registrovati kao nevladine. – Iz tog razloga, neophodno je eksplicitno isključiti primjenu Zakona o NVO na tu vrstu organizacija – stoji u Prijedlogu izmjena zakona.
(Opširnije u današnjoj Pobjedi)